• facebook
 • rss
 • Wymagający papież

  Marta Deka

  dodane 13.01.2016 20:30

  Zakończył się diecezjalny etap XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej. Przebiega pod hasłem: "Św. Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń".

  Hasło nawiązuje do homilii Jana Pawła II, którą wygłosił w Łowiczu w 1999 r. Papież poświęcił ją tematyce wychowania. Głównym zadaniem tegorocznej olimpiady jest włączenie się w duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Inicjatorem ŚDM był św. Jan Paweł II.

  - Bardzo nas cieszy, że nasza diecezja zawsze jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę uczniów biorących udział w olimpiadzie. W tym roku do etapu szkolnego zgłosiło się prawie 900 uczniów z 47 szkół średnich diecezji. Do Radomia przyjechały dzisiaj 84 osoby wytypowane w pierwszym etapie. Laureatów mieliśmy 7 - 5 osób otrzymało indeksy na KUL, a uczennice, które zdobyły 3 pierwsze miejsca, będą reprezentowały naszą diecezję w Łowiczu w etapie ogólnopolskim, który odbędzie się od 31 marca do 2 kwietnia - mówi ks. Stanisław Piekielnik, wizytator katechezy, który ze strony Wydziału Katechetycznego kurii wraz z s. Elżbietą Gajowiak, metodykiem, czuwał nad przebiegiem olimpiady w diecezji.

  - Cieszy nas też, że do udziału w naszej olimpiadzie zgłaszają się szkoły, w których uczą się młodzi z niepełnosprawnościami. W etapie diecezjalnym brał udział niedowidzący uczeń jednego z liceów w Skarżysku-Kamiennej. Przygotowaliśmy dla niego specjalny wydruk testu i odpowiednie miejsce do tego, by mógł napisać test - dodał ks. Piekielnik.

  Pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Jaroszek z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Po ogłoszeniu werdyktu nie kryła szczęścia. - Przygotowywałam się dosyć długo. Jestem zadowolona, że moja praca została doceniona. Nie spodziewałam się, że dostanę indeks. Dla mnie to ogromny sukces - powiedziała. - Bardzo kocham papieża Jana Pawła II i wierzę, że on mi pomógł w skupieniu się w przygotowaniach do olimpiady i na teście. Test był dosyć trudny. Musieliśmy się zmierzyć z cytatami papieża, było dużo odniesień do Katechizmu Kościoła Katolickiego, do Deklaracji o Wychowaniu Chrześcijańskim, były też pytania dotyczące Światowych Dni Młodzieży.

  Drugie miejsce zajęła Katarzyna Zielińska z tego samego liceum. Przyznała, że temat był jej bliski, ponieważ w gimnazjum brała udział w konkursach dotyczących nauczania papieża Polaka, ale też chodziła do SP im. Jana Pawła II. - Zachęcam rówieśników, by czytali teksty papieża. Jego nauczanie jest cały czas aktualne. Jan Paweł II zwracał się do młodzieży w taki sposób, że te słowa są aktualne nawet dzisiaj - powiedziała.

  Dyplomy uczestnikom etapu diecezjalnego olimpiady i nagrody laureatom wręczał bp Henryk Tomasik. Przypomniał, że szczególnym znakiem pontyfikatu Jana Pawła II są Światowe Dni Młodzieży. - Gdy  pojawia się pytanie, dlaczego one zaistniały w Kościele, często pada taka odpowiedź: „Zrodziły się one z miłości Jana Pawła II do Chrystusa, ale i do młodzieży”. Św. Jan Paweł II był wspaniałym wychowawcą młodzieży, który potrafił też stawiać wymagania. Przypominał, że Jezus Chrystus jest nauczycielem dobrym, ale nauczycielem wymagającym. Takim nauczycielem wymagającym był także ojciec święty Jan Paweł II. Nie wahał się stawiać bardzo konkretnych wymagań - powiedział. - Ta olimpiada i ten etap przybliżają nam zaangażowanie i zatroskanie ojca świętego w sprawy młodzieży. Panu Bogu dziękujemy za tę młodzież, która zaangażowała się w olimpiadę. Bardzo dziękuję duszpasterzom, księżom, katechetom, siostrom zakonnym, dyrektorom szkół, opiekunom i rodzicom za pomoc tej młodzieży i gratuluję młodym, bo wszyscy są laureatami tego konkursu.

  Laureaci:

  1. Małgorzata Jaroszek, VI LO w Radomiu

  2. Katarzyna Zielińska, VI LO w Radomiu

  3. Natalia Bogatek, I LO w Opocznie

  4. Anna Wydra, IV LO w Radomiu

  5. Weronika Zofia Brendel, III LO w Radomiu

  6. Natalia Staciwa, II LO w Końskich

  7. Karolina Karbownik, ZS nr 1 w Przysusze

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół