• facebook
 • rss
 • Bezterminowo i w całej Polsce

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 13.02.2016 17:53

  Podobnie, jak w poprzednich latach, organizatorem był Wydział ds. Środków Społecznego Przekazu przy Kurii Diecezji Radomskiej. W gmachu radomskiego seminarium odbył się kurs pastoralno-liturgiczny dla fotografów i operatorów sprzętu audiowizualnego.

  - Obowiązujące przepisy liturgiczne wymagają ukończenia takiego kursu przez fotografa bądź kamerzystę, aby można było dokumentować wydarzenia liturgiczne we wnętrzu kościoła. Zaświadczenie i identyfikator ważne są bezterminowo i obowiązują na terenie całej Polski - wyjaśnia ks. Stanisław Piekielnik, organizator kursu.

  W zajęciach wzięło udział ponad 40 osób z całej diecezji.

  - Część z uczestników już fotografuje zawodowo, ma swoje zakłady. Są też amatorzy, którzy chcą poznać zasady obowiązujące przy dokumentowaniu wydarzeń dziejących się w kościołach. Podczas zajęć nie zajmowaliśmy się sprawami związanymi z techniką robienia zdjęć czy obsługą kamery. Skupialiśmy się na omówieniu przebiegu liturgii sakramentu chrztu, małżeństwa, bierzmowania i Komunii św. Zwracaliśmy uwagę na ich istotne momenty, które koniecznie powinny być uwiecznione, by były wspomnieniem przeżycia religijnego - tłumaczy ks. Piekielnik.

    Zajęcia dotyczące liturgii sakramentów odbywały się w kaplicy seminaryjnej
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  - Myślę, że bardzo cenne wskazówki zostawili nam prelegenci, podpowiadając, jak kontaktować się z gospodarzami kościołów, a więc proboszczami i wikariuszami, by obie strony mogły owocnie i w duchu współpracy wykonać swoje zadania. Aby w sumie duchowni mogli godnie sprawować ceremonie, a my byśmy mogli je w odpowiedni sposób udokumentować zdjęciami czy filmami - mówi jedna z uczestniczek.

  A inny z uczestników dodaje: - Robimy sesje ślubne w różnych sceneriach, ale sam ślub w kościele to co innego, to prawdziwe przeżycie dla narzeczonych, ich rodzin i bliskich. To trzeba inaczej pokazać. Ten kurs na pewno w tym pomoże. No i co mnie jakoś mocno podbudowało, to przypomnienie, że nasza praca w kościele też jakoś jest modlitwą, o ile chcemy, by nią była.

    W kursie wzięło udział pond 40 osób z całej diecezji
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół