• facebook
 • rss
 • Na pożegnanie z kolekcją

  Krystyna Piotrowska

  dodane 25.02.2016 17:00

  - Wystawa "Żyć sztuką" to opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945-1995 - mówi Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko, kustosz wystawy.

  Jedną z przyczyn powstania wystawy jest decyzja z 2005 roku o przeniesieniu zbiorów sztuki współczesnej z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Dla tych zbiorów to centrum wybudowano.

  Ekspozycja części wielkiej kolekcji jest jakby pożegnaniem jej przez dotychczasową placówkę.

  - To wielka wystawa, niezwykłe arcydzieła. Wystawa mogłaby być, sądzę, wydarzeniem nie tylko w Radomiu, ale w każdym miejscu w Polsce - mówił Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum im. J. Malczewskiego.

  Twórcy i kuratorzy wystawy „Żyć sztuką. Opowieść o artystach i sztuce polskiej w latach 1945-1995” to Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko i Mieczysław Szewczuk.

  Wystawa znajduje się w dwóch budynkach. Część pierwsza w gmachu głównym Muzeum im. J. Malczewskiego przy Rynek 11, a część druga w Oddziale Muzeum Sztuki Współczesnej, Rynek 4/5.

  - To największy pokaz kolekcji sztuki współczesnej jaki przygotowywaliśmy. Można zobaczyć ponad 320 dzieł - mówi M. Kwiatkowska-Rzodeczko.

  Wśród artystów, których prace można oglądać, są: Potworowski, Taranczewski, Kantor, Nowosielski, Fangor, Hasior, Duda-Gracz, Dwórnik, ks. Paciak, czy Canger - w radomskim muzeum jest jedyna w Polsce kolekcja jego prac.

  - Zapraszamy zwiedzających i grupy zorganizowane na lekcje poświęcone temu zbiorowi historii sztuki współczesnej - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, kierownik działu Naukowo-Oświatowego.

  Z kolei propozycja dla najmłodszych, poza zwiedzaniem wystawy, to tradycyjne już zajęcia warsztatowe. Tym razem będzie można namalować obraz na płótnie i zabrać go do domu.

  Wystawie towarzyszy wydawnictwo albumowe: Mieczysław Szewczuk, „Żyć sztuką. Kolekcja sztuki współczesnej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu”, Radom 2016. Jego wydanie stało się możliwe po 25 latach istnienia działu dzięki prywatnemu sponsorowi. Publikacja zawiera 450 reprodukcji, co stanowi 1/10 zbiorów.

  Na stronie Muzeum można przeczytać: „Książka ukazuje taki obraz sztuki tego czasu, jaki stworzyły zbiory: także dzieła zapisujące osobiste doświadczenia artystów, obraz rzeczywistości (też politycznej w PRL-u), zdarzenia historyczne utrwalone w pamięci (II wojna, Holokaust). Takie ukształtowanie zbiorów było możliwe  dzięki bliskiej współpracy z zaprzyjaźnionymi artystami z różnych ośrodków, reprezentujących różne nurty i pokolenia, którzy przekazali jako dary ponad 2500 dzieł”.

  Wernisaż i prezentacja albumu 28 lutego (niedziela) o 12.00 w gmachu głównym Muzeum im. J. Malczewskiego (Rynek 11). Wystawa będzie dostępna do 15 maja.

    O wystawie opowiadali podczas konferencji prasowej: (od lewej) Mieczysław Szewczuk, Adam Zieleziński, Magdalena Kwiatkowska-Rzodeczko, Ilona Pulnar-Ferdjani
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół