• facebook
 • rss
 • Ks. Gurgacz w finale pokonał Żelaznego

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 09.03.2016 14:43

  Zawodnicy specjalnie nie eksponują tego, skąd są, najważniejszy jest patron ich drużyny. W PG nr 13 w Radomiu odbył się turniej "Cześć Ich Pamięci" dla uczczenia żołnierzy wyklętych.

  Gdy pytam chłopaków o ich drużynę, jeden z nich - Artur Kozera - odpowiada: - Nazwa naszej drużyny to "Zagończyk", czyli Franciszek Jerzy Jaskulski. On był oficerem Armii Krajowej, działaczem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", walczył na naszym terenie. Został skazany na karę śmierci, a wyrok wykonano w Kielcach w 1947 r. Artur, dopytany dopiero o samą drużynę wyjaśnia, że są z radomskiej parafii Świętej Rodziny (ul. Kelles-Krauza), a on uczy się w PG nr 13. Jego koledzy są uczniami innych szkół, jak LO im. K.K. Baczyńskiego, Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Technikum Samochodowego.

  Turniej wygrał ks. Gurgacz, a dokładnie drużyna z radomskiej parafii pw. św. Urszuli Ledóchowskiej (os. Dzierzków). Ks. Władysław Gurgacz - jak wyjaśniają zawodnicy - był jezuitą, kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Aresztowany w 1949 r., skazany został po pokazowym procesie na karę śmierci, a wyrok wykonano w Krakowie. Oprócz ks. Gurgacza, do ścisłego finału dotarli: "Żelazny", "Huzar" i "Zagończyk". W całym turnieju zagrało 72 piłkarzy w 12 drużynach. Oprócz Radomia, młodzi sportowcy reprezentowali Lublin, Bydgoszcz i Szydłowiec. Nad całością turnieju czuwał Adam Szabelak, uczeń LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu. - Pomysł tego turnieju zrodził się po olimpiadzie "Zwolnieni z teorii", której byłem uczestnikiem. Od dwóch lat działam w Młodzieży Wszechpolskiej i to wszystko złożyło się na pomysł zorganizowania turnieju, przez który uczcimy naszych bohaterów (stąd jego nazwa - "Cześć Ich Pamięci") i będziemy upowszechniać wiedzę o nich. Gramy w PG nr 13 dzięki życzliwości dyrektora szkoły.

  Wśród dorosłych opiekunów drużyn był filipin ks. Karol Warchoł. - Ten turniej ma bardzo duży walor wychowawczy i formacyjny. Uczy o naszych bohaterach i wychowuje do patriotyzmu. Podobnie, jak zawodnicy z parafii Świętej Rodziny, także i nasza drużyna z parafii MB Królowej Świata wzięła wcześniej udział w diecezjalnych eliminacjach mistrzostw w piłce nożnej halowej dla ministrantów, a teraz jesteśmy tutaj - mówi.

  - Podczas turnieju przeprowadzona została zbiórka na rzecz Fundacji Kazimierza Wielkiego. Na projekt "Przywracamy Pamięć Żołnierzom Wyklętym" zebrano kilkaset złotych. Ponadto przeprowadzony został konkurs wiedzy na temat żołnierzy wyklętych. Pomiędzy meczami można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z życiorysów naszych bohaterów oraz posłuchać patriotycznej muzyki. Młodzież Wszechpolska Radom chce serdecznie podziękować wszystkim zawodnikom, sponsorom, gospodarzom hali sportowej oraz patronom przedsięwzięcia. Kolejny turniej już za rok. Zapraszamy - kończy A. Szabelak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół