• facebook
 • rss
 • Czwarta odsłona Arki

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 10.03.2016 20:16

  Pierwsza Arka, centrum młodzieży, powstała w Radomiu przy ul. Chrobrego. Druga Arka została otwarta na Starym Mieście. Trzecia powstała na północnych rubieżach miasta, gdzie znajdują się mieszkania socjalne. A czwarta to zupełnie nowa jakość: Międzynarodowe Centrum Wolontariatu.

  - To historyczny moment. Wielu mówiło, że się nie uda, że za mało czasu. A jednak udało się, dziś otwieramy placówkę przy ul. Kelles-Krauza, gdzie od lat, także dzięki pracy sióstr szarytek prowadzona była w Radomiu działalność charytatywna na rzecz drugiego człowieka. Cześć tym sercom, które odnowiły te mury - mówił ks. Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.

  Siedzibę czwartej Arki poświęcił bp Henryk Tomasik, a zaraz po tym akcie razem z byłą premier RP Ewą Kopacz uroczyście przeciął symboliczną wstęgę.

  - Gruntowny remont obiektu był możliwy dzięki dobroci i zaangażowaniu wielu osób. U jego początku stanęła decyzja o przekazaniu budynku, którą podjął biskup Henryk Tomasik. Za to z serca dziękuję. Ale wielkie podziękowania należą się też pani premier Ewie Kopacz, która jest matką chrzestną tego dzieła. Dziś oficjalnie swoją działalność rozpoczyna czwarta i największa placówka Stowarzyszenia Centrum Młodzieży "Arka", Międzynarodowe Centrum Wolontariatu w Radomiu. Udało się - cieszył się ks. Tuszyński.

  - Zaczynaliśmy od klubu wolontariatu. A potem to się tak rozrosło, że dziś mamy ponad 1300 wolontariuszy i cztery siedziby. Nasze centrum będzie na pewno miejscem spotkań, szkoleń, konferencji, ale także noclegów dla młodych osób z całego świata. To pierwsza i jedyna taka placówka w kraju - mówiła Ewa Kamińska, wiceprezes Arki. - Tu w Radomiu mamy największy młodzieżowy wolontariat. Dziękuję ks. Andrzejowi Tuszyńskiemu, że w młodych ludziach potrafi wyzwalać dobrą energię - mówiła Ewa Kopacz, która jako premier podjęła decyzję o dofinansowaniu tej inwestycji z rezerwy budżetu państwa. Wsparcie wyniosło prawie 5 mln zł.

  W czwartej Arce będą szkolić się i przebywać wolontariusze z Polski i zagranicy. Już teraz w chwili otwarcia placówki gośćmi byli wolontariusze z Niemiec. A poza tym czwarta Arka będzie każdego dnia wydawała posiłki dla 500 podopiecznych świetlic socjoterapeutycznych. Międzynarodowe Centrum Wolontariatu posiada dwie sale konferencyjne, pomieszczenie do gier i zabaw, oraz 44 miejsca noclegowe.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół