• facebook
 • rss
 • Wdzięczność i poczucie niegodności

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 24.03.2016 13:53

  Wielki Czwartek w tym roku to dzień 4. rocznicy śmierci bp. Edwarda Materskiego. Stąd Msza Krzyżma św. w radomskiej katedrze złączyła się z modlitwą za pierwszego ordynariusza.

  Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik, czwarty pasterz młodego Kościoła radomskiego. - Polecamy miłosiernemu Bogu bp. Materskiego, pierwszego ordynariusza naszej diecezji, twórcę jej struktur, gorliwego katechetę - mówił ordynariusz.

  - Biskupa Edwarda wspominam jako pasterza pełnego dobroci. Nie pamiętam, by kiedykolwiek, a miałem z nim częsty kontakt, powiedział coś złego o drugim człowieku - wspomina jeden z księży. - Bp Edward udzielił mi święceń kapłańskich 21 lat temu. Pamiętam spotkania z nim jeszcze w seminarium jako kleryk. Zawsze uśmiechnięty i pełen humoru. Siadał przy pianinie i grał, a także akompaniował, a my śpiewaliśmy. Zapalał nas także gorliwością, szczególnie na polu katechezy - opowiada ks. Emil Hebda, wikariusz parafii katedralnej. Inny z wikariuszy katedralnych, ks. Dariusz Szlachcic, dodaje: - Pamiętam wykłady z katechetyki dla nas, kleryków. Bp Edward dzielił się nie tylko wiedzą, ale też ogromnym doświadczeniem. Potem, już jako księża, postrzegaliśmy go jako człowieka wielkiej rozwagi i życiowej mądrości.

  Bp Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r. 29 października 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a 25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy ordynariusz. Zmarł 24 marca 2012 r. i zgodnie ze swoją wolą został pochowany nie w katedrze, ale na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

    Życzenia biskupom, w imieniu księży diecezji radomskiej, składa ks. Jan Niziołek
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  Msza Krzyżma św. to liturgia, podczas której święci się oleje, a kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia. Na koniec liturgii życzenia w ich imieniu złożył ks. prał. Jan Niziołek. - Wielki Czwartek dla nas, kapłanów, to dzień wyjątkowy. Z naszych serc płynie do Boga wdzięczność i poczucie swojej niegodności. W tym szczególnym dniu chciałbym, w imieniu wszystkich kapłanów diecezji radomskiej, podziękować naszemu pasterzowi bp. Tomasikowi, jak również bp. Adamowi i bp. Piotrowi za wasze zatroskanie o każdego kapłana i każdą parafię. Niech Najwyższy Kapłan napełni księży biskupów nowymi siłami, pokojem i ufnością. Niech pobłogosławi ten czas przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i dni 1050. rocznicy chrztu Polski - mówił.

    Pasterskie błogosławieństwo na zakończenie wielkoczwartkowej liturgii
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół