• facebook
 • rss
 • Poszukują materiałów z wesel

  Marta Deka

  dodane 07.04.2016 13:52

  Brałeś udział w weselu, na którym grała kapela ludowa? Masz archiwalne zdjęcia lub współczesne nagrania? Podziel się z nami! - zachęcają muzealnicy.

  Muzeum Regionalne w Opocznie dostało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na publikację „Zwyczaje, obrzędy, wierzenia weselne w Opoczyńskiem. Tradycja a współczesność”. Jej autorami będą ks. dr hab. Zdzisław Kupisiński SVD i dr Jan Łuczkowski.

  Projekt został bardzo wysoko sklasyfikowany, gdyż na prawie 600 projektów zajął 16. miejsce. - Publikacja zawierać będzie wyniki badań przeprowadzonych w latach 1983-1986 i w latach 90. XX w. w 33 wsiach powiatu opoczyńskiego. Ponadto znajdzie się w niej opis tradycyjnych części wesela, zaprezentowani zostaną jego uczestnicy, stroje, tańce. Na zakończenie zostaną ukazane wierzenia i zabiegi magiczne związane z nowożeńcami. Do wszystkich tradycyjnych części wesela zostanie dołączonych ok. 700 przyśpiewek, pieśni miłosnych i zalotnych w zapisie nutowym - wylicza Adam Grabowski, dyrektor muzeum.

  Książka zawierać będzie także fotografie archiwalne. W związku z tym muzeum poszukuje wszelkich materiałów przedstawiających wesela z udziałem tradycyjnych, opoczyńskich kapel ludowych i muzykantów.

  - Prosimy o przekazywanie zdjęć, nagrań dźwiękowych bądź filmów do siedziby Muzeum Regionalnego przy pl. Zamkowym 1. Materiały wraz z opisem można również przesyłać za pomocą poczty elektronicznej na adres: info@muzeumopoczno.pl - mówi A. Grabowski.

    Wesele przed kościołem św. Bartłomieja w Opocznie - przed 1926 r.
  Archiwum muzeum

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół