• facebook
 • rss
 • Dzieci malują miłosierdzie

  Marta Deka

  dodane 08.04.2016 17:50

  Konkurs pt. "Miłosierni jak Ojciec" przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych klas I-III. Wzięły w nim udział 132 szkoły z diecezji. Na finał diecezjalny przysłano 336 prac. W etapie diecezjalnym nagrody otrzymało 30 uczniów.

  Dzieci na obrazkach miały przedstawić, jak okazywać miłosierdzie, jak praktykować uczynki miłosierne co do ciała i względem duszy na co dzień, jak być poprzez miłosierdzie podobnym do samego Boga, czy też jak być dla drugiego człowieka „miłosiernym jak Ojciec”.

  - Temat nie był łatwy. Dla dzieci hasło „Miłosierni jak Ojciec” jest dość tajemnicze, dlatego katecheci wcześniej przeprowadzali katechezę wprowadzającą, żeby uczniowie wiedzieli, co narysować. Chodziło nam o to, aby to nie były rysunki świętych, którzy w życiu kierowali się miłosierdziem, a jeżeli już święci, to też w konkretnych okolicznościach ich czynu, nie tylko sam portret, np. brat Albert Chmielowski, który rozdaje ubogim chleb. Każda praca, która do nas dotarła, jest cenna, bardzo wymownie zostały na nich przedstawione idee miłosierdzia. Przeważały obrazki przedstawiające sceny okazywania miłosierdzia. Ale zaskakujące jest to, że dzieci podeszły do tematu bardzo aktualnie. Rysowały, czy malowały jak one teraz mogą okazać miłosierdzie, jak mogą pomóc konkretnej osobie, która potrzebuje miłosierdzia w życiu codziennym - wyjaśnia ks. Dariusz Frydrych, wizytator katechetyczny, który wraz z Ewą Majcher, metodykiem RODoN, był odpowiedzialny za przebieg konkursu.

  Do wydziału katechetycznego z diecezji napłynęło 336 prac. Spośród nich ks. Frydrych i E. Majcher wybrali 30. - Wybór był bardzo trudny, wszystkim gratulujemy pomysłu i staranności wykonania - mówi ks. Frydrych.

  Przed rozstrzygnięciem konkursu wystąpił zespół „Domino” z DPS w Wierzbicy. Nagrody i dyplomy laureatom wręczali ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor wydziału katechetycznego, E. Majcher i ks. Frydrych.

  Pierwsze miejsce wśród trzecioklasistów zdobyła Patrycja Szwagrzyk ze Starachowic. W konkursie plastycznym brała udział już trzeci raz i to jej 3. nagroda. - Bardzo się z niej cieszę. Narysowałam wielkie serce, obok niego mniejsze serca. Tam są dobre uczynki. Wielkie serce to serce Pana Jezusa. Być miłosiernym to pomagać wszystkim - mówi.

  Konkurs zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej.

  Laureaci

  KLASA I

  I - Julia Swat - PSP Tychów Stary

  II - Lena Łapińska - PSP nr 3 Kozienice

  III - Szymon Sułkowski - PSP Wsola

  Wyróżnienia

  Kacper Pawelec - PSP Rawica, Aleksandra Chmielewska - PSP 34 Radom, Lena Turzyńska - PSP nr 3 Radom, Klara Jurek - PSP nr 1 Pionki, Amelia Witecka - PSP nr 3 Opoczno, Maksymilian Wajs - PSP 31 Radom, Zuzanna Bocheńska - PSP Jedlnia-Letnisko

  KLASA II

  I - Bartosz Jęczmiński - PSP Odrowążek

  II - Kacper Połetek - PSP 9 Radom

  III - Anna Koczubiej - PSP nr 13 Starachowice

  Wyróżnienia

  Aleksandra Drewa - PSP Policzna, Daniel Myszka - PSP Tychów Stary, Martyna Wróblewska - PSP Nowa Wieś, Natalia Słyk - PSP Wysokie Koło, Zuzanna Bisińska - PSP Rzuców, Julia Wiśniewska - PSP Zakrzew, Tatiana Nowak - PSP Radzice Duże

  KLASA III

  I - Patrycja Szwagrzyk - PSP nr 13 Starachowice

  II - Aleksandra Orzeł - PSP Fałków

  III - Kamila Woźniak - PSP Kowala

  Wyróżnienia

  Kacper Kustra - SP Zarzecze, Karolina Krzyżanowska - SP Drzewica, Julia Kmita - SP Bielowice, Marcelina Szczerek - PSP nr 1 Końskie, Wiktoria Siara - PSP Sławno, Lena Pluta - Zespół Szkół Muzycznych Radom, Klaudia Walczyk - PSP Rzeczniów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół