- Jesteśmy im winni pamięć i cześć. Cześć i chwała polskim bohaterom, którzy polegli, którzy zostali zamordowani w mrocznych lasach katyńskich - powiedział prezydent Radosław Witkowski.
Uroczystości związane z uczczeniem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej rozpoczęły się w Radomiu na cmentarzu przy ul. Limanowskiego. Główni organizatorzy obchodów to Stowarzyszenia Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939 w Radomiu oraz prezydent Witkowski. - Dziś wiemy, jaka była historia, znamy tajne rozkazy przywódców Rosji sowieckiej. Spotykamy się dziś i w imieniu wszystkich mieszkańców Radomia chylimy czoło i oddajemy cześć polskim bohaterom. Tym, którzy do końca walczyli, do końca wierzyli w Polskę niepodległą. Jesteśmy im winni pamięć i cześć. Cześć i chwała polskim bohaterom, którzy polegli, którzy zostali zamordowani w mrocznych lasach katyńskich - powiedział prezydent.
W intencji pomordowanych i zaginionych na Wschodzie jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków modlił się ks. mjr Krzysztof Smoleń. - Dzisiejsza pamięć jest teraźniejszością rzeczy przeszłych. Niech z tego miejsca płynie nauka miłości ojczyzny, lekcja patriotyzmu, która musi być siłą moralną dla kolejnych pokoleń, abyśmy dobrze umieli używać daru wolności i umieli służyć sobie wzajemnie oraz dobru wspólnemu - mówił ksiądz. Po uroczystości na cmentarzu w kościele garnizonowym została odprawiona Msza św. W czasie Eucharystii modlono się za tych, którzy zostali pomordowani 76 lat temu, jako polscy oficerowie, policjanci, funkcjonariusze wszystkich służb mundurowych, a także urzędnicy państwowi - kwiat polskiej inteligencji.
5 marca 1940 roku władze ZSRR wydały decyzję, w wyniku której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli, w tym około 10 tys. oficerów wojska i policji. Egzekucji dokonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Zabijano jeńców wojennych, a także osoby osadzone w więzieniach na terenie Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Ofiary pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Bykowni pod Kijowem, na przedmieściach Charkowa, nieopodal Tweru i w innych, nieznanych miejscach. Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu uznała te wydarzenia za ludobójstwo.
Data obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej - 13 kwietnia - została wybrana nieprzypadkowo. W tym dniu w 1943 roku Radio Berlin podało informację o odnalezieniu w lesie katyńskim zwłok 10 tys. polskich oficerów, a 50 lat później władze radzieckie przekazały Polsce dokumenty dotyczące zbrodni. Święto zostało uchwalone 14 listopada 2007 roku.