• facebook
 • rss
 • Bp Henryk Tomasik o chrzcie Polski

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 14.04.2016 09:50

  W audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom ordynariusz radomski podpowiadał, co zrobić, by rocznica chrztu Polski nie była jedynie wspominaniem i świętowaniem.

  - Na chrzest Polski można patrzeć w kilku wymiarach - historii, trochę polityki, ale dla nas najważniejszy jest element teologiczny. Chodzi o odpowiedzi na fundamentalne pytania: czym jest sakrament chrztu świętego, jaka jest relacja tego sakramentu do Chrystusa i tajemnicy odkupienia? W tym momencie wchodzimy w wielkie dzieło zbawienia. Dzięki Chrystusowi otrzymujmy nowe życie, jesteśmy włączeni w wielką wspólnotę Kościoła. Otrzymujemy prawo uczestnictwa w życiu Kościoła. Potrzebna jest pogłębiona refleksja nad tym sakramentem i w jakim stopniu jest to dar, ale i zadanie. Co z tego wynika, że przyjąłem sakrament chrztu i co z tego wynika, że prosimy o sakrament chrztu dla dziecka? Co znaczy, że zobowiązujemy się wychować je w duchu wiary i by ona się rozwijała? Potrzeba przygotowania duchowego do sakramentu chrztu - mówił.

  Z kolei, odpowiadając na pytanie o to, co powinniśmy zabrać ze sobą z tej ponadmilenijnej historii chrześcijaństwa w Polsce w przyszłość, bp Tomasik powiedział: - Piękne są świadectwa świętych, którzy pokazali, jak można żyć Ewangelią, uczestnicząc także w życiu ojczyzny. Nikt nie ma wątpliwości co do wielkości św. królowej Jadwigi czy św. królewicza Kazimierza, ich głębokiej wiary, ale i zaangażowania w sprawy ojczyzny, w naukę, kulturę, a także w polską politykę. Wielkie postacie z historii Kościoła i Polski uczą nas miłości ojczyzny, ale także pokazują znaczenie Ewangelii w kształtowaniu życia publicznego - zaznaczył.

  14 kwietnia rozpoczynają się rocznicowe obchody w Gnieźnie i Poznaniu. W niedzielę 17 kwietnia będziemy obchodzić 1050. rocznicę chrztu Polski we wspólnotach parafialnych naszej diecezji. Tego dnia o 18.00 w radomskiej katedrze bp Tomasik będzie przewodniczył centralnej rocznicowej Eucharystii. Zapraszając na tę Mszę św. księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich z całej diecezji, ordynariusz napisał: "Przez sakrament chrztu świętego zostaliśmy wprowadzeni do Kościoła. Chrzest Polski zadecydował o tym, że zaistnieliśmy na mapie Europy. Polska znalazła się w kręgu kulturowym, który jest kształtowany przez Ewangelię".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół