• facebook
 • rss
 • Chrzcielnica na 1050. rocznicę chrztu Polski

  Marta Deka

  dodane 17.04.2016 18:39

  W kościele Matki Odkupiciela bp Adam Odzimek przewodniczył Mszy św., która była sprawowana dla uczczenia jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas Eucharystii poświęcił wykonane z marmuru chrzcielnicę, ołtarz i ambonę.

  - Dziś w naszych parafiach świętujemy jubileusz 1050 lat od przyjęcia chrztu świętego przez Polskę, a jednocześnie każdy z nas pragnie podziękować za to, że otrzymaliśmy sakrament chrztu świętego - mówił w homilii bp Odzimek.

  Biskup, wspominając niedawne uroczystości w Gnieźnie, Ostrowie Lednickim i Poznaniu, zaznaczył, że one przypomniały nam, jak rodziła się nasza ojczyzna, a rodziła się przez polanie wodą chrztu świętego.

  - Jak była 1000. rocznica chrztu, ja byłem żołnierzem alumnem. Ówczesne władze mówiły o państwowości polskiej. One nie chciały widzieć, jak wielkim skarbem poprzez wieki jest właśnie chrzest święty i wiara święta. Więc nie dziwię się, że wspaniały historyk Norman Davies powiedział, że skoro mówimy, iż Polska przyjęła chrzest, to trzeba bardziej powiedzieć, że to Kościół katolicki przyjął Polskę do swojej rodziny - mówił.

  Na zakończenie homilii powiedział: - Niech ta dzisiejsza niedziela pozwoli nam podziękować, że i my zostaliśmy polani wodą chrzcielną, że zostaliśmy obdarzeni Chrystusem Panem, Kościołem świętym, że żyjemy we wspaniałej wspólnocie Kościoła świętego my, ludzie słabi, grzeszni, pełni może smutków wewnętrznych, może postaw nienajlepszych, ale którzy chcą zawsze odróżniać dobro od zła i być ludźmi wezwanymi do nawrócenia. Chrzest święty to zobowiązanie, by żyć Chrystusem, żyć Jego obecnością w Kościele świętym, być człowiekiem Jego miłości i Jemu wiernym.

  Przed końcowym błogosławieństwem bp Odzimek poświęcił dwie sale, w których będą się spotykać różne grupy modlitewne. Jedna nosi imię św. Jana Pawła II, druga - św. Stanisława Kostki.

  - Ten dzień zapisze się w pamięci obecnego pokolenia. Jest to jednocześnie kolejny etap przygotowujący parafian do przeżycia konsekracji kościoła. Jeszcze czeka nas kilka kosztownych inwestycji. Mam nadzieję, że Pan Bóg da mi łaski zdrowia i siły, że wraz z parafianami, którzy są bardzo kochani, ofiarni, życzliwi i rozmodleni, uda się je zrealizować - mówi proboszcz ks. Stanisław Kosowicz.

  Tworzenie parafii pw. Matki Odkupiciela na os. Południe II bp Edward Materski powierzył ks. Kosowiczowi w 1986 r. Budowa świątyni rozpoczęła się 10 lat później. Pierwsza Msza św. była sprawowana w 2006 r.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół