• facebook
 • rss
 • Pojadą do Strasburga i Brukseli

  Krystyna Piotrowska

  dodane 18.04.2016 15:49

  - W 1050. rocznicę chrztu Polski musimy uświadomić sobie, co stanowi fundament dobra wspólnego narodu i fundament dobra wspólnego wspólnoty narodów. Europa bardzo potrzebuje Polski - mówił Marek Jurek.

  Stowarzyszenie Solidarność Polskich Rodzin i Stowarzyszenie „Środowisko Inicjatywa” zaprosiły do radomskiej Resursy Obywatelskiej na konferencję „Unia Europejska a wartości chrześcijańskie”. Na ten temat wypowiadali się prelegenci Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej, poseł do PE oraz wiceprezes Krzysztof Kawęcki.

  - Pragniemy, żeby ta młodzież, której chcemy przekazać nasze sprawy, była świadoma tego, że Polska musi mieć ten solidny fundament moralny. Nie może uciekać od zasadniczych wyborów moralnych, nie może mówić, że to są kwestie subiektywnego sumienia. Polska, która będzie chować w sferę subiektywną zasady, które nas zrodziły, nie zagwarantuje przyszłości przyszłym pokoleniom Polaków, ani tym bardziej nie zbuduje bezpiecznego otoczenia w Europie. Nie spełni tych nadziei, które inne narody wiążą z Polską. Naprawdę, miliony ludzi w Europie potrzebują silnej i pewnych swoich zasad, rozwijającej się w oparciu o zasady chrześcijańskie Polski. To nasza wielka rola - mówił Marek Jurek.

  Z kolei prelegent Krzysztof Kawęcki powiedział, że laicyzacja w UE poszła już zbyt daleko. Obserwujemy próby dostosowywania religii do liberalnych zasad unijnych. - Korzenie Europy są chrześcijańskie, ale Unia Europejska została zrodzona na gruncie laickim - mówił.

  W czasie trwania konferencji młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przystąpiła do finału konkursu wiedzy o UE. Do konkursu zgłosiło się 15 szkół z ziemi radomskiej a z nich w zmaganiach konkursowych wzięło udział około 250 uczniów. Do finału zakwalifikowało się 24 uczniów. Finał konkursu odbywał się w czasie trwania konferencji. Wyniki testu ogłosiła Grażyna Soja przewodnicząca Stowarzyszenia Solidarność Polskich Rodzin. Młodzież rozwiązywała test z pytaniami otwartymi i zamkniętymi. Zwyciężczynie konkursu pojadą na wycieczki do Strasburga i Brukseli. Najwięcej punków otrzymały: wśród licealistów Amelia Siczek z I LO im. M. Kopernika w Radomiu, a wśród gimnazjalistów Aneta Lipiec z ZSO w Myśliszewicach.

  M. Jurek życzył młodym ludziom, którzy wzięli udział w konkursie, oby z tej wiedzy zrobili kiedyś dobry uczynek.

  Musimy zastanowić się, w jaki sposób Europa ma wrócić do chrześcijańskich korzeni, bo bez tego, w moim przekonaniu, Europa się rozpadnie. Tu jest wielkie zadanie przed nami, przed Polską - powiedziała podsumowując konferencję Lucyna Wiśniewska, prezes Stowarzyszenia „Środowisko Inicjatywa”.

  Patronat honorowy nad konferencją objęli: bp Henryk Tomasik i Marek Jurek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół