• facebook
 • rss
 • Zebrali 14 metrów złotówek

  Marta Deka

  dodane 27.04.2016 15:39

  Kampania "Kilometry Caritas" rozpoczęła się w połowie marca. Ostatnio włączyli się w nią uczniowie VII LO im. K.K. Baczyńskiego w Radomiu. Uzbierali ponad 600 zł.

  Kampania "Kilometry Caritas" polega na zebraniu i ułożeniu jak najdłuższego szeregu ze złotówek. W ten sposób Caritas Diecezji Radomskiej wraz z 11 diecezjalnymi Caritas chce pobić rekord Guinnessa w układaniu ciągu monet, należący do Austriaków, którzy ułożyli ciąg o długości 75,24 km, składający się z 4,5 mln jednocentówek.

  W kampanii chodzi o zdobycie pieniędzy dla podopiecznych Caritas znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. - Postanowiliśmy pomóc diecezji radomskiej. Złotówki zbierała cała szkoła. Udało się zebrać 616 zł, z tej kwoty ułożyliśmy 14 metrowych ciągów. Uczniowie bardzo pomogli mi w technicznym zorganizowaniu akcji, w wymianie pieniędzy na złotówki, mogłam na nich polegać. Jestem im bardzo wdzięczna. Takie akcje bardzo spajają wspólnotę szkolną - powiedziała Anna Sputowska, nauczycielka języka angielskiego, koordynatorka akcji.

  Uczniowie pieniądze zbierali do puszek przez tydzień. Na zakończenie akcji wklejali je na taśmę klejącą.

  - Zawsze warto pomagać dzieciom, bo niektóre pochodzą z biednych rodzin. Jeśli tylko możemy, chętnie pomagamy, to daje nam satysfakcję - mówi uczennica Patrycja Tusińska.

  Dumy ze swoich uczniów nie kryje Michał Deja, dyrektor VII LO. - Zawsze się cieszę, kiedy licealiści robią coś dobrego, wychodzą poza własne ograniczenia. Szkoła nie jest tylko miejscem przekazywania wiedzy, ale także budowania relacji z drugim człowiekiem, umiejętności dostrzegania jego godności i wartości. Takie akcje temu służą - kształtowaniu umiejętności interpersonalnych, myślenia o drugim człowieku, wdrażania do działań o charakterze altruistycznym. To jest najcenniejszy efekt współdziałania w szkole, bo dzisiaj można siedzieć przed komputerem, ale budowanie relacji w pojedynkę się nie uda. Tego typu akcje cieszą, zyskują naszą akceptację i chętnie w nich bierzemy udział - mówi M. Deja.

  Licealistów w ich szkole odwiedzili przedstawiciele Caritas - wicedyrektor ks. Damian Drabikowski i Iwona Stępniewska. - Bardzo się cieszę, że LO im. K.K. Baczyńskiego włączyło się w akcję "Kilometry Caritas". Jedna złotówka to może niewiele, ale dołożona do jednego metra może spowodować uśmiech na twarzach u innych osób i za to bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się i jeszcze włączą w naszą akcję, bo ona trwa do 29 maja - powiedział ks. Drabikowski.

  Do tej pory diecezja radomska uzbierała 13 tys. 478 zł. Do akcji włączają się szkoły, głównie szkolne koła Caritas, ale również firmy. Zbiórki prowadzone są też w marketach. W najbliższą sobotę 30 kwietnia wolontariuszy będzie można spotkać na pl. Corazziego podczas Wiosny Motocyklowej. 2 i 3 maja zbiórka złotówek prowadzona będzie w Szydłowcu.

    Uczniowie z dyrektorem Michałem Deją, Anną Sputowską, koordynatorką akcji, ks. Damianem Drabikowskim i Iwoną Stępniewską
  Marta Deka /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół