• facebook
 • rss
 • Z głowy do serca

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 23.05.2016 20:23

  Wspólnie przeszli przez Bramę Miłosierdzia, a potem modlili się przed cudownym wizerunkiem Chrystusa Cierniem Koronowanego w Wielkiej Woli - Paradyżu. Wierni z kolegiackiej parafii św. Bartłomieja w Opocznie odbyli pielgrzymkę w Roku Miłosierdzia.

  O tej pielgrzymce ks. kan. Jan Serszyński, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja w Opocznie, przypominał już od kilku tygodni.

  - Trzeba i warto w Roku Miłosierdzia, w Roku Jubileuszu, jaki ogłosił papież Franciszek, odbyć taką pielgrzymkę z naszej opoczyńskiej kolegiaty i przejść w sanktuarium Chrystusa Cierniem Koronowanego i Krwi Zbawiciela w Wielkiej Woli - Paradyżu przez Bramę miłosierdzia - mówił podczas parafialnych ogłoszeń.

  O wyborze miejsca zadecydowało kilka okoliczności. To sanktuarium odwiedzają opoczyńscy pielgrzymi, idąc od wielu lat pieszo na Jasną Górę.

  Obraz Chrystusa Cierniem Koronowanego przywołuje Boże miłosierdzie, którego znakiem i ceną było cierpienie Zbawiciela. Wielka Wola - Paradyż, obok Studzianny, należy do najczęściej odwiedzanych przez opocznian sanktuariów naszej diecezji.

    Kazanie wygłosił ks. Piotr Giemza
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
  Pątników przyjął kustosz, ks. prał. Adam Myszkowski. Przed Mszą św. wierni wysłuchali historii tego miejsca, którego początki sięgają XVII w.

  W kaplicy dworskiej w Wielkiej Woli na obrazie Chrystusa Cierniem Koronowanego pojawiły się krople krwi. Było to w 1678 r.

  Kilka lat później Kazimierz Saryusz Skórnicki, komornik graniczny opoczyński, sprowadził do opieki nad cudownym obrazem bernardynów.

  Ci trwali w tym miejscu, budując barokową świątynię, a w połowie XVIII w. klasztor. Od 1893 r. w sanktuarium pracują księża diecezjalni. Sam łaskami słynący obraz pochodzi z I poł. XVII w.

  Został namalowany na płótnie przyklejonym do deski. Ostatnio był konserwowany 1977 r. na uroczystości 300-lecia sanktuarium.

  Mszy dla pątników przewodniczył ks. Serszyński. Kazanie wygłosił ks. Piotr Giemza, wikariusz kolegiackiej parafii z Opoczna.

  - Budując życie wiary, potrzebujemy innych ludzi, którzy nas przyprowadzą do Chrystusa, którzy pomogą nam znaleźć właściwe miejsce. Jesteśmy dziś w tym sanktuarium, przyprowadzeni do Chrystusa. Prosimy o miłosierdzie dla nas i naszych najbliższych. Prawdą jest, że treści wiary przyjmujemy rozumem. Ale potem, aby to był akt całego człowieka, trzeba te treści przenieść z głowy do serca. Drodzy Bracia i Siostry! Prośmy Boga o łaskę jubileuszowego odpustu: Panie, miłośniku życia, niech Twoje miłosierdzie będzie większe niż moje grzechy - mówił kaznodzieja.

    Po przejściu przez Bramę miłosierdzia wierni uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przed łaskami słynącym obrazem Chrystusa Cierniem Koronowanego
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół