Po zakończeniu studiów i formacji 7 diakonów z radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie.
- Dziś kapłaństwo stało się naszym udziałem. Jednak nie chcemy przez to kapłaństwo iść sami. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przybyli na tę uroczystość. Jesteście dla nas wielkim darem. Chcemy na tę drogę zaprosić was, gdyż bardzo was potrzebujemy i razem z wami chcemy pójść do ludzi, by głosić im dobrą nowinę o tym, że Bóg oddał życie za każdego z nas - mówił w imieniu neoprezbiterów ks. Michał Podsiadły.
Liturgii święceń przewodniczył bp Henryk Tomasik. W kazaniu nawiązał do modlitwy brewiarzowej, która w dniu święceń wielbiła Pana Boga zachwytem psalmisty: „Kimże jest człowiek, że o nim pamiętasz?”. Ta Boża pamięć przejawia się także w wybraniu i powołaniu. - W noc przed swą męką Pan Jezus powiedział swoim uczniom: „To czyńcie na moją pamiątkę”. Ustanowił sakrament Eucharystii i kapłaństwa. Przekazał ludziom wielką władzę. Dziękujemy naszemu Zbawicielowi za ten dar dla świata i dla człowieka. A do dziękczynienia dołączamy modlitwę błagalną za tych braci, którzy otrzymują ten wielki dar, dar święceń. Prośmy Pana Boga, aby ich posługa służyła dobru ludu Bożego, aby umieli miłością i służbą odpowiedzieć na miłość Pana Boga - mówił ordynariusz.
W liturgii, oprócz rodzin, uczestniczyli także przyjaciele i znajomi neoprezbiterów. - Jesteśmy tu grupką, która chce modlić się za wszystkich otrzymujących święcenia, a przede wszystkim za tych, których spotkaliśmy na oazach, pielgrzymkach i podczas przygotowań do Światowych Dni Młodzieży - wyjaśnia Bartosz Sałaj, wolontariusz ŚDM.
- A my przyszliśmy, bo wśród święconych jest Szczepan Kowalik, przed wstąpieniem do seminarium pracownik naszego muzeum. To nasz muzealny ksiądz - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani z Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.
- Modliłam się za jednego z nich, jako członkini Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Dziś jestem szczęśliwa, że moje „zdrowaśki” i ofiarowane cierpienia zaowocowały nowym kapłanem - mówi pani Ewa.
Przed końcowym błogosławieństwem bp Tomasik prosił o modlitwę w intencji dobrych powołań. Neoprezbiterzy za kilka tygodni zostaną posłani na swoje pierwsze placówki, a seminarium już czeka na kandydatów.
Zanim jednak neoprezbiterzy otrzymają swoje pierwsze zadania duszpasterskie, w rodzinnych parafiach odprawią Msze św. prymicyjne. Zdradzili naszej redakcji, kogo poprosili o wygłoszenie prymicyjnych kazań.
Ks. Damian Fołtyn pochodzi z radomskiej parafii pw. Świętej Rodziny. Kazanie prymicyjne wygłosi ks. Dariusz Kowalczyk z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Ks. Filip Gumiński pochodzi z radomskiej parafii pw. bł. Annuarity. Kazanie prymicyjne wygłosi ks. Maciej Korczyński, ojciec duchowny w radomskim seminarium.
Ks. Szczepan Kowalik pochodzi z parafii pw. MB Królowej Polski w Łączanach. Kazanie prymicyjne wygłosi ks. Albert Warso, pracownik Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie.
Ks. Adrian Kwieciński pochodzi z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Kazanie prymicyjne wygłosi ks. Sylwester Górecki, proboszcz parafii Ługi.
Ks. Łukasz Madej pochodzi z radomskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Kazanie prymicyjne wygłosi ks. Maciej Korczyński, ojciec duchowny w radomskim seminarium.
Ks. Michał Podsiadły pochodzi z radomskiej parafii pw. bł. Annuarity. Kazanie prymicyjne wygłosi ks. Grzegorz Lipiec, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie.
Ks. Marcin Przytuła pochodzi z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kazanie prymicyjne wygłosi ks. Dariusz Bęc, pracownik Sądu Biskupiego w Sandomierzu.
Radomscy neoprezbiterzy A.D. 2016 z biskupami, wykładowcami oraz zarządem WSD
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość