• facebook
 • rss
 • Sacrum w spichlerzu

  Marta Deka

  dodane 01.06.2016 14:44

  W radomskim skansenie do końca listopada można zwiedzać dwie wystawy o tematyce sakralnej. Jedna dotyczy religijnych przedstawień w rzeźbie, na drugiej znajdują się obrazy Matki Bożej.

  Ekspozycje "Sakralny wymiar świata. Przedstawienia religijne w rzeźbie drewnianej" i "Wizerunki Matki Boskiej w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej" znajdują się w spichlerzu dworskim z Wilkowa.

  Jak informuje Aleksandra Żytnicka, komisarz wystawy "Sakralny wymiar świata...", w muzealnych zbiorach znajduje się prawie 400 prac snycerskich o tematyce religijnej. Większość z nich powstała na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Niewielki procent tej kolekcji, ale najcenniejszy, stanowi grupa zabytkowych świątków z XIX wieku.

  Na wystawie znalazły się zarówno figury znanych świętych, jak i rzeźby przedstawiające sceny biblijne. Wybór eksponatów pozwala na prześledzenie poszczególnych etapów rozwoju rzeźby ludowej, od tych pełniących funkcje kultowe, po rozpatrywane jedynie w kategoriach estetycznych i dokumentujących religijne zwyczaje ludowe.

  Z kolei wystawa "Wizerunki Matki Boskiej..." prezentuje różnorodność typów ikonograficznych przedstawień Matki Bożej, jakie na przestrzeni wieków wykształciły się w sztuce chrześcijańskiej. Została podzielona na dwie części. W pierwszej obrazy pogrupowano według typów ikonograficznych. Większość z nich została wykonana techniką oleodruku i pochodzi z końca XIX oraz pierwszej połowy XX wieku. Do skansenu trafiły z chałup wiejskich regionu radomskiego.

  W drugiej części ekspozycji przedstawiono plansze z wizerunkami maryjnymi pochodzącymi z 8 sanktuariów diecezji radomskiej.

  Kuratorem maryjnej ekspozycji jest Katarzyna Jendrzejczyk.

  Wystawy można zwiedzać w dni powszednie od 9.00 do 17.00, a w soboty i niedziele - od 10.00 do 18.00.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół