• facebook
 • rss
 • Słowne zmagania

  mk

  dodane 03.06.2016 23:50

  W Kutnie odbyły się XIV Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble.

  Organizatorem było Gimnazjum nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Placówka gościła aż 120 młodych graczy z 44 szkół z 18 miejscowości z całej Polski.

  Zawody przeprowadzono w trzech kategoriach. O tytuł mistrza Polski walczyły dwuosobowe zespoły reprezentujące szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Odbyło się pięć rund.

  Mistrzami w najmłodszej kategorii zostali Anna Jóźwiak i Artur Jóźwiak z SP nr 28 w Radomiu. II miejsce zajęli Marcin Szczyrzyca i Jakub Więcek z SP nr 7 w Jaworznie, a III - Zuzanna Rytel-Kuc i Marta Zwolińska z SP nr 2 w Grodzisku Mazowieckim.

  Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się Szymon Rudawski i Dominik Iskrzyński z Gimnazjum nr 4 w Radomsku. Na II miejscu uplasowali się  Krzysztof Tomczak i Mateusz Jóźwiak z Gimnazjum nr 2 w Kutnie, na III - Klaudia Kantorska i Wiktor Januszewski z Gimnazjum w Rybnie.

  Mistrzami Polski w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zostali Rafał Błaszkiewicz i Juliusz Czupryniak z XIV LO w Warszawie, wicemistrzami - Leszek Kaczmarek i Szymon Stachlewski z I LO w Łodzi. Na III miejscu uplasowali się Kamili Olejniczak i Krzysztof Rosiak z II LO w Kutnie.

  Najlepsi otrzymali medale, statuetki i dyplomy. Ponadto upominki dostali wszyscy zawodnicy i opiekunowie. Jak podkreślił sędzia zawodów Maciej Śliwa z Zabrza, był to najliczniejszy turniej scrabble w Polsce w tym roku.

  - Gra w scrabble poprawia fleksję, umiejętność odmiany rzeczowników, czasowników, przymiotników i liczebników w języku polskim. Bardzo znacząco rozwija się zakres słownictwa. Uczniowie operują setkami słów, których rzadko używamy w życiu, a oni ponadto znają ich znaczenie. Na jakimś poziomie ćwiczą umiejętności szybkiego dodawania przy sumowaniu punktów - mówi M. Śliwa, na co dzień nauczyciel w IV LO w Zabrzu.

  Zwraca uwagę, że podczas turniejów powstają rozmaite więzi międzyludzkie. - Przyjechaliśmy tutaj dużą ekipą ze Śląska i Zagłębia, gdzie między ludźmi z Jaworzna, Będzina i Zabrza są już zawiązane przyjaźnie. Uczestnicy mistrzostw podtrzymują relacje na portalach społecznościowych. A nawet, jak wspominam te 10 lat jeżdżenia do Kutna, to trafiały się przypadki zakochania - dodaje.

  Tegoroczne rozgrywki były dla organizatorów jubileuszowe, ponieważ po raz 10. kutnowskie gimnazjum organizowało zawody scrabble. Na początku lokalnie, a od 2010 r. w randze mistrzostw Polski. Nie zabrakło okolicznościowego tortu podczas gali zawodów.

    Uczestnicy, ich opiekunowie oraz organizatorzy mistrzostw
  Archiwum Gimnazjum nr 2 w Kutnie

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół