• facebook
 • rss
 • Z pasją na boisku

  Krystyna Piotrowska

  dodane 05.06.2016 12:38

  Boisko przy PSP nr 24 w Radomiu zapełniło się podopiecznymi pedagogów ulicy. To tu rozgrywali IX Turniej Piłki Nożnej. Młodzi zawodnicy przyjechali z różnych dzielnic miasta, a gospodarzami i organizatorami rozgrywek byli podopieczni pedagogów z ul. Marii Gajl.

  - Jest ponad 50 uczestników. To sportowa rywalizacja wśród drużyn. Promujemy aktywny tryb życia. Dla zwycięzców mamy nagrody, które ufundowała Caritas Diecezji Radomskiej i prezydent Radomia Radosław Witkowski. Dzięki piłce nożnej oni rozwijają swoje zainteresowania i zdolności. To też dobra alternatywa dla siedzenia przed komputerem czy w domu. A co najważniejsze, to profilaktyka przeciwko różnym używkom, które niestety są teraz na czasie - mówi Mariusz Mędra, kierownik pedagogów ulicznych.

  Zawodnicy to chłopcy z roczników od 2004 do 2009.

  Turniej obserwuje Martyna Rolnik. Jako pedagog ulicy pracuje od 3 lat. - Ta praca polega na organizowaniu wolnego czasu dzieciom i młodzieży. Pracujemy z nimi cały rok. Spotykamy się na podwórkach, na klatkach schodowych - mówi.

  Pani Martyna i pracująca z nią Paulina Drela siedzą przy stoliku - „centrum dowodzenia” - gdzie znajduje się sprzęt nagłaśniający. Co chwilę ktoś tu podchodzi, o coś pyta.

  Panie mają też swojego pomocnika. To Dawid. Dawid jest gimnazjalistą i jest w klasie sportowej. - To menager dzisiejszego spotkania. Bardzo nam pomaga, pilnuje porządku. Jest naszym podopiecznym. Cieszymy się, że mamy takie wsparcie wśród podopiecznych, tych aktualnych i tych byłych. To tacy nasi wolontariusze - mówi pani Paulina.

  Na boisku gwar, okrzyki, co chwilę rozlega się sędziowski gwizdek. Młodzi piłkarze walczą o zwycięstwo, ale najważniejsze, że mogą rozwijać swoją pasję. Do domu wrócą zmęczeni, ale szczęśliwi. Nie są chętni do udzielenia nawet krótkiego wywiadu, ale zapewniają, że to bardzo fajna impreza.

  - Od stycznia z naszej pomocy skorzystało 68 podopiecznych. Prowadzimy zajęcia stałe dwa razy w tygodniu, organizowane przez Klub Beniaminek. Dzieciaki korzystają z warsztatów rzeźbiarskich, rękodzielniczych, chodzą na rajdy, jeździmy na wycieczki, chodzimy na basen i na zajęcia taneczne. Dziękujemy wszystkim, którzy bezpłatnie poświęcają swój czas, wspierając nasze działania - mówi pan Mariusz

  Pedagodzy ulicy to tacy kreatorzy życia, którzy wyrywają dzieci i młodzież z trudnych środowisk, często marginalizowanych przez różne osoby, ale też przez media i społeczeństwo lokalne. - Staramy się stworzyć naszym podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, akceptacji i pokazujemy to, co najważniejsze - ten trochę lepszy świat. Rozwijamy też ich zdolności i umiejętności - mówi pan Mariusz.

    Organizatorzy, opiekunowie i młodzi zwycięzcy turnieju
  Mariusz Mędra

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół