• facebook
 • rss
 • Bóg czytelny dla człowieka

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 11.06.2016 20:36

  Mszy św. przewodniczył bp Piotr Turzyński. W radomskiej katedrze 6 alumnów kończących 5. rok studiów i formacji w Wyższym Seminarium Duchownym przyjęło święcenia diakonatu.

  Po odczytaniu Ewangelii rozpoczęła się liturgia święceń. Kandydatów przedstawił ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu, a później zwrócił się do biskupa: -Czcigodny Ojcze, Święta Matka Kościół prosi, abyś tych naszych braci wyświęcił na diakonów. - Czy wiesz, że są tego godni? - zapytał bp Turzyński. - Po zbadaniu opinii wiernych i po zasięgnięciu rady osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie zaświadczam, że uznano ich za godnych święceń - odpowiedział rektor. Dialog zakończył biskup: - Z pomocą Pana Boga i naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa wybieramy tych naszych braci do stanu diakonatu. - Bogu niech będą dzięki! - odpowiedzieli wszyscy obecni w katedrze.

  W homilii bp Piotr mówił: - My potrzebujemy widzialnych znaków, by odkryć, czego Pan Bóg oczekuje od nas. On wybiera ludzi i miejsca, by stać się czytelnym dla ludzi.

  Hierarcha, nawiązując do odczytanej Ewangelii, w której Pan Jezus mówił do Piotra: „Ty jesteś Piotr czyli Skała i na niej zbuduję mój Kościół”, przypomniał, że Kościół nie jest Jana Pawła II, Franciszka, Polaków czy Włochów. - To jest Kościół Jezusa Chrystusa i ten Kościół trzeba kochać i mu służyć.

  Bp Piotr odniósł się również do liturgicznego przepisu, według którego słowa „Przekażcie sobie znak pokoju” wypowiada - jeśli jest - właśnie diakon. - To niezwykłe słowa. Kościół jest jedyną organizacją i wspólnotą na świecie, która każdego, kto wejdzie, obdarza pokojem. Drodzy diakoni, bądźcie sługami pokoju, sługami Eucharystii, sługami  Kościoła, a w istocie sługami Chrystusa.

  - Wszystko jest łaską. Przyjęte przez nas święcenia odczytujemy jako wielką łaskę Pana Boga, wyraz Jego miłości. Niech nasze życie, wypełnione służbą, będzie wdzięcznością za ten dar - mówił w imieniu nowych diakonów Mateusz Czernik. Dziękował rodzicom, za dom rodzinny, który był pierwszym seminarium, rodzeństwu, przyjaciołom i znajomym. - Jesteśmy wdzięczni naszym księżom proboszczom i wikariuszom. Nasze podziękowanie naszemu seminarium składamy na ręce rektora ks. Jarosława Wojtkuna. Ks. Grzegorzowi Tęczy, ojcu duchownemu z seminarium, dziękujemy za rekolekcje przed święceniami, a prefektowi ks. Pawłowi Gogaczowi za opiekę nad naszym rocznikiem.

  Pragniemy być jak pierwsi diakoni Kościoła, pełni ducha i mądrości, cieszący się dobrą sławą. Zawierzamy naszą posługę Najświętszej Maryi Pannie, Wiernej Służebnicy Pana - zakończył.

    Nowi diakoni z bp. Piotrem Turzyńskim i zarządem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół