• facebook
 • rss
 • Kapłan po "ścieżce zdrowia"

  ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 03.07.2016 19:54

  Ks. kan. Piotr Jaśkiewicz otrzymał medal okolicznościowy "Pro dignitate humana" (O godność ludzką) z okazji 40. rocznicy Czerwca '76.

  - Uroczystość miała miejsce w Warszawie na koncercie upamiętniającym 40. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników - informuje ks. Paweł Stefański. Dziś ks. Piotr Jaśkiewicz jest proboszczem radomskiej parafii Świętej Rodziny (ul. Kelles-Krauza), wtedy był uczniem, miał 17 lat. Mimo że nie brał udziału w robotniczym proteście 25 czerwca, został zatrzymany 5 dni później i został dotkliwie pobity. Przeszedł ścieżkę zdrowia.

  Tak wspomina tamten dzień: - 30 czerwca wraz z dwoma kolegami mieliśmy odebrać świadectwa szkolne. Poszliśmy do Parku im. Kościuszki i usiedliśmy na ławce. Przechodzący obok nas patrol postanowił nas wylegitymować. Z całej trójki tylko ja zostałem zabrany. Wepchnięto mnie do milicyjnej nyski, a na "dzień dobry" dostałem w twarz. Przeprowadzono przesłuchanie, w którym mówiono o 25 czerwca. Kilkanaście minut później zostałem przewieziony w miejsce, gdzie czekało kilkudziesięciu młodych zomowców. Funkcjonariusz, który mnie zatrzymał, pchnął mnie i mocno uderzył plastikową pałką. Kazano mi uciekać wzdłuż ustawionych w rzędach zomowców. Pamiętam tylko pierwsze uderzenie. Nie wiem, jak przebiegłem przez kolejne szpalery. Na koniec jeden z milicjantów wyciął mi krzyż na głowie. Następnego dnia fryzjer powiedział: "Nie martw się, nie jesteś pierwszy".

  Piotr musiał się ostrzyc "na łyso", choć to wówczas zupełnie nie było modne czy częste, a przez resztę wakacji na całym ciele nosił ślady pobicia.

    Kapłan z medalem otrzymanym z okazji 40. rocznicy radomskiego Czerwca '76
  ks. Paweł Stefański

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół