Nowy Numer 16/2024 Archiwum

ŚDM-owy niezbędnik na Dni w Diecezji

Dni w Diecezji, pierwszy etap Światowych Dni Młodzieży, rozpoczną się 20 lipca, w środę, i potrwają do poniedziałku 25 lipca, kiedy nasi goście z naszą młodzieżą pojadą do Krakowa.

Dzień po dniu

Środa, 20 lipca

Pierwszy dzień pobytu opatrzony jest hasłem: „Przyjedź do nas”. Tego dnia pielgrzymi stawią się w naszej diecezji i zostaną zakwaterowani. Nasi zagraniczni goście przybędą z 17 krajów leżących na 4 kontynentach.

Czwartek, 21 lipca

Drugi dzień pobytu firmuje hasło: „Zwiedzaj z nami”. Pielgrzymi z zagranicy pojadą na wycieczki w różne miejsca, by poznawać Polskę. Wybierają się m.in. do Warszawy, ale też do Kielc czy Królewskich Źródeł pod Kozienicami. Będzie im towarzyszyć nasza młodzież. - Każda impreza Dni w Diecezjach jest otwarta dla naszej młodzieży. O szczegóły trzeba pytać w diecezjalnych ośrodkach ŚDM, bo to one przygotowują te wycieczki. Tam też będzie można otrzymać identyfikatory, które umożliwią w Radomiu darmowe poruszanie się autobusami miejskimi i wejście np. do Muzeum Wsi Radomskiej. Wszystkie centra przypomnimy jeszcze później, by każdy mógł się zorientować, do którego ma najbliżej - mówi ks. Marek Adamczyk, diecezjalny koordynator ŚDM.

Piątek, 22 lipca

Ten dzień ma dwa hasła: „Wędruj z nami” i „Opowiedz nam o sobie”. Próbując pokazać coś, co jest tak typowe dla nas w Polsce, także wśród młodych, a co jest najczęściej nieznane naszym gościom, wskazano na piesze pielgrzymki. Stąd program trzeciego dnia to najpierw zasmakowanie w pieszej wędrówce do miejsca świętego. - Także na pielgrzymki zapraszamy naszą polską młodzież. Zachęcamy rodziny, które będą gościć pielgrzymów, i wszystkich, którzy chcą pójść ze śpiewem i modlitwą - zaprasza ks. Wilk.

Radom rusza do Błotnicy. Spotkanie na parkingach przed Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym oraz na końcowym przystanku linii nr 9 i na pl. Jagiellońskim (koło teatru) o 9.00. Stąd autobusy zawiozą pielgrzymów do Taczowa, a potem - już pieszo - kolumna ruszy do Błotnicy. Stamtąd pielgrzymi wrócą autobusami.

A jak w innych miejscach? Lipsko, Pionki, Kozienice i Zwoleń - z tych centrów pielgrzymi idą do sanktuarium MB Różańcowej w Wysokim Kole. Opoczno i Przysucha pielgrzymują do MB Świętorodzinnej w Studziannie. Skarżysko i Szydłowiec wędrują do skarżyskiej Ostrej Bramy do MB Miłosierdzia. Starachowice idą do Kałkowa, do MB Bolesnnej Pani Świętokrzyskiej, a Końskie - do Czarnej, do MB Wychowawczyni.

Tego samego dnia, po powrocie z pielgrzymek, wieczorem - Festiwal Narodów. - To spotkania, które mają umożliwić bliższe poznanie naszych gości. Będą opowiadać o swoich krajach, o życiu religijnym i społecznym. Zapewne pokażą coś ze swojego folkloru. W Radomiu spotkamy się w trzech miejscach o 19.00. Będzie to muszla koncertowa w parku T. Kościuszki, przed kościołem garnizonowym i na pl. Jagiellońskim, koło Teatru Powszechnego. Spotkanie będzie miało dwie części. Najpierw ewangelizacyjna, a potem prezentacja przygotowana przez naszych zagranicznych gości.

Szczegóły programu pielgrzymek i Festiwalu Narodów w pozostałych miejscach diecezji - oczywiście, w poszczególnych centrach.

Sobota, 23 lipca

Tego dnia organizatorzy zapraszają wszystkich do Radomia. Pierwszą sprawą są parkingi. Wjeżdżający od zachodu i południa znajdą parkingi dla samochodów osobowych przy ul. Bulwarowej, w pobliżu zalewu na os. Borki. Parking dla autobusów - na ul. Dębowej, koło cmentarza rzymskokatolickiego. Przyjeżdżający od wschodu mają parking przy lotnisku. Natomiast goście, którzy wjadą do miasta od północy, proszeni są na parking przy Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym. - Z parkingów pielgrzymi zostaną zabrani autobusami miejskimi do Muzeum Wsi Radomskiej na wielkie spotkanie „Posmakuj Polski”. Impreza rozpocznie się o 13.00. 52 koła gospodyń wiejskich przygotują posiłki kuchni polskiej, szczególnie regionalnej. Jesteśmy gotowi nakarmić 10 tys. osób. Warunek wejścia i darmowej komunikacji to identyfikatory, o których już wspominałem - mówi ks. Adamczyk.

Zanim rozpocznie się impreza w skansenie, w centrum Radomia, od 10.00 - Mundial ŚDM - turniej piłkarski i okazja do zwiedzania Radomia. Harcerze będą czekać przy kościele garnizonowym i zapraszać na 1400 m spaceru po starym Radomiu, by poznać m.in. kościół farny czy kościół św. Wacława. Przy obiektach będą czekać przewodnicy.

Ze skansenu, od 16.00, autobusy przewiozą pielgrzymów do centrum miasta. Tutaj, na pl. Coriazziego przed Urzędem Miejskim, rozpocznie się wielki polonez. Tanecznym krokiem uczestnicy będą szli centralnym deptakiem miasta i ul. Focha na pl. Jagielloński. Tu, na placu przed teatrem, rozpocznie się Apel Młodych. - Będzie w podobnym stylu do naszych corocznych spotkań, które znają tysiące młodych. Koncert uwielbienia da zespół Młodzi z Winkiem pod batutą ks. Bartka Winka. Przyjdzie czas na wyciszenie i adorację Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzi bp Piotr Turzyński. Zapraszamy na wszystkie sobotnie spotkania. Bardzo też prosimy rodziny, które chciały przyjąć pielgrzymów, ale ich dla nich zabrakło, by odebrały w swoich centrach identyfikatory i stawiły się w skansenie. Będą mogły spotkać pielgrzymów, zapewne porozmawiać i wspólnie z nimi, jak i z innymi uczestnikami posmakować Polski - zachęca ks. Adamczyk.

Niedziela, 24 lipca

Ostatni dzień pobytu pielgrzymów z 17 krajów został pomyślany jako polska niedziela w rodzinie. Wspólne śniadanie, Msza św. i polski obiad. Potem także wspólne popołudnie i wieczór.

- To wstępny zarys, bo centra przygotowały na drugą część dnia różne imprezy. - Przysucha zaprasza wszystkich po południu na wspólną wyprawę do Toporni i spacer po skałkach. Pionki jadą do Jedlni Kościelnej na wielką imprezę. Wiemy, że wiele rodzin organizuje wyjazdy na działki. Są plany wycieczki do Kazimierza nad Wisłą. Znów inwencja w centrach i tam trzeba szukać szczegółowych informacji - mówi ks. Wilk.

Poniedziałek, 25 lipca

Pielgrzymi pojadą do Krakowa. Zakończą się Dni w Diecezji, rozpoczną się ŚDM w Krakowie i spotkanie z papieżem Franciszkiem.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy