• facebook
 • rss
 • W plenerze pod stertą

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 11.08.2016 12:42

  Ich pierwszy folkowy utwór "Pod zielonym dębem" powstał podczas warsztatów muzycznych. Teledysk do utworu kręcono na polach wsi Guzów, obok wielkiej sterty słomy.

  „Guzowianki” to ludowy zespół, który jako jedyny w Polsce nagrał folkową wersję hymnu Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Grupa działa przy PSP w Guzowie. Powstała w 2014 roku i składa się głównie z absolwentów i uczniów tej szkoły. „Guzowianki” po nagraniu własnej folkowej wersji hymnu ŚDM postanowiły iść do przodu i stworzyć własny folkowy utwór. Tekst napisał Marek Mioduszewski, przyjaciel zespołu, redaktor, publicysta, mieszkający w gminie Orońsko. Muzykę skomponowała Wioleta Fijałkowska, opiekun zespołu, nauczyciel muzyki i plastyki w PSP w Guzowie. Pani Wioletta jest absolwentką Szkoły Muzycznej I stopnia w Radomiu.

  Aranżacją na instrumenty zajął się Piotr Stanik, kontrabasista grający w zespole. Utwór nosi tytuł „Pod zielonym dębem”. Na przełomie lipca i sierpnia odbywały się w PSP w Guzowie warsztaty muzyczne, prowadzone przez W. Fijałkowską i P. Stanika, podczas których „Guzowianki” oraz młodzi muzycy z gminy Orońsko uczyli się nowego utworu. Gościnnie warsztaty poprowadziła Olga Nawara. Finałem tych zajęć było nagranie utworu w profesjonalnym studiu nagrań „Megafon”, za które odpowiadał Piotr Nowakowski. Za zdjęcia odpowiada Rafał Sadowski.

  Pan Rafał wspiera również zespół multimedialnie. - Tekst piosenki „Pod zielonym dębem” to nawiązanie do legendy przypisanej dębowi czwartakowi, który rośnie tu niedaleko, w Krogulczy, i jest pomnikiem przyrody. Pod tym dębem miał spotykać się chłopak z dziewczyną. Wzięli ślub i jeszcze na starość przychodzili pod jego konary - wyjaśnia pani Wioleta.

  W zespole grają m.in. tata pani Wioletty - Jacek Bursa, akordeonista i harmonista, oraz jej dwaj bracia. Wszyscy tę muzyczną pasję przejęli głównie od taty. - W domu śpiewała moja mama, a tata grał na organkach. Ja na Komunię dostałem akordeon i zacząłem grywać. Byłem trochę samoukiem. Z czasem grałem z różnymi ludowymi muzykami. Uczył mnie też skrzypista Tadeusz Maciejewski - mówi J. Bursa. Kapela Jacka Bursy z Guzowa w tegorocznej edycji 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, w kategorii folkloru rekonstruowanego, otrzymała nagrodę główną, czyli Basztę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół