• facebook
 • rss
 • Piękne czytanie

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 03.09.2016 15:40

  Kolejny raz Radom włączył się w akcję Narodowego Czytania wielkich dzieł literatury polskiej. "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza czytano w muszli koncertowej w Parku Kościuszki i przed pomnikiem Jana Kochanowskiego.

  Powieść czytali między innymi: Konrad Frysztak, wiceprezydent Radomia, Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego, prof. Andrzej Markiewicz, prodziekan Wydziału Sztuki UTH, a także nauczyciele i aktorzy. Jednakże jako pierwsi dzieło H. Sienkiewicza czytali laureaci Konkursu pięknego czytania zorganizowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. - W ubiegłym roku przygotowaliśmy 1. edycję tego konkursu i dziś są z nami laureaci jego 5 kategorii, od klas I szkół podstawowych po szkoły ponadgimnazjalne - mówi Ewa Wziątek, prezes radomskiego oddziału Towarzystwa.

  Wśród czytających był Cyprian Tuzimek, 11-latek, uczeń klasy V PSP 6 w Radomiu. - Przygotowywałem się długo i sumiennie. Okazuje się, że mam czytać 2 strony więcej, ale dam radę i myślę, że wypadnę tak, jak tego oczekują ode mnie moi rodzice i siostrzyczka Helenka - mówi. Cyprian zdradza przy tym, że lubi czytać, a szczególnie ceni sobie książki sławnych Polaków.

  Na początek rozległy się fanfary. - Fanfary na cześć Nerona obwieściły wszystkim mieszkańcom Radomia, że niniejszym rozpoczynamy Narodowe Czytanie arcydzieła literatury polskiej "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Fanfary pochodzą w hollywoodzkiej ekranizacji powieści i przypominają, że "Quo vadis" to także uznane arcydzieło literatury światowej - mówiła Beata Drozdowicz, dyrektor "Łaźni" Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii, jednego z organizatorów imprezy. Razem z nią i laureatami konkursu w gronie tych, którzy "Quo vadis" czytali jako pierwsi znalazły się jeszcze: Alicja Figarska, z Biblioteki pedagogicznej w Radomiu i Edyta Małek, z radomskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.

  Tegoroczna lektura została wybrana podczas ogólnopolskiego internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Podczas pierwszej odsłony Narodowego Czytania w 2012 r. był to "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Rok później dzieła Aleksandra Fredry. W 2014 r. czytana była "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, a rok temu "Lalka" Bolesława Prusa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół