• facebook
 • rss
 • Z 3 tys. ocalało kilkudziesięciu

  ks. Zbigniew Niemirski

  |

  Radomski 37/2016

  dodane 08.09.2016 00:00

  Stacjonowali w miejscu, gdzie dziś mieści się Galeria Słoneczna.

  W 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Radomiu odsłonięto pomnik 72. Pułku Piechoty i uczczono pamięć poległych. Po Mszy św., której przed kościołem garnizonowym przewodniczył ks. mjr Krzysztof Smoleń, odbył się Apel Poległych. Na płycie pomnika Nieznanego Żołnierza złożono kwiaty. Stąd uczestnicy przeszli pod nowo ustawiony monument, który stanął przy ul. Malczewskiego, za Rogatką, a obok kamienicy, w której do 1939 r. mieszkali oficerowie pułku.

  – Wyruszyli stąd 26 sierpnia 1939 r., gotowi ponieść ofiarę życia. Były ich 3 tysiące. Po ostatnim boju zostali nieliczni. Pułk przestał istnieć, ale nie umarła idea walki o niepodległość – mówił Andrzej Mędrzycki, jeden z inicjatorów budowy pomnika.

  Początki pułku sięgają grudnia 1918 r. W La Mandria di Chivasso pod Turynem, w obozie jenieckim żołnierzy armii austro-węgierskiej, spośród Polaków powstał 6. Pułk Piechoty im. Zawiszy Czarnego. Żołnierze wrócili do Polski w 1919 r. Walczyli podczas wojny polsko-bolszewickiej. Po licznych reorganizacjach w 1922 r. zaczęli stacjonować w Radomiu. Podczas Kampanii Wrześniowej w 1939 r. stali się częścią Armii „Łódź”. Walczyli m.in. pod Chechłem i Milanówkiem. 13 września do niewoli niemieckiej dostali się ppłk Karol Chrobaczyński, dowódca 72. Pułku Piechoty, i część podległych mu żołnierzy. Z 3 tys. członków 72. Pułku Piechoty pozostało jedynie ok. 50. Walczyli dalej, po wycofaniu się do Puszczy Kampinoskiej. Z tych, którzy przeżyli obozy niemieckie oraz sowieckie łagry i okupację, dziś nie żyje już żaden. Na początku 1944 r., odtwarzając struktury Wojska Polskiego sprzed 1939 r., Armia Krajowa utworzyła 72. Pułk Piechoty Ziemi Radomskiej AK.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół