• facebook
 • rss
 • Razem możemy więcej

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 04.10.2016 15:49

  Potrzebni są wolontariusze do Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, która właśnie rusza w Radomiu, by rodzinom i dzieciom mądrze pomagać.

  W Radomiu Szlachetna Paczka rusza już szósty raz. W tym roku wolontariusze będą działać w trzech rejonach: Radom Śródmieście, Radom Północ i Radom Glinice.

  - W każdym z nich mamy już kilkunastu wolontariuszy, ale potrzebujemy więcej. Od ich liczby zależy, ilu rodzinom pomożemy. Wolontariusz powinien być osobą pełnoletnią, chociaż mamy 17-latków, którzy są wolontariuszkami wspomagającymi. Taka osoba powinna być otwarta, empatyczna, chcąca dać coś z siebie, by kogoś zmienić. Prezenty Szlachetnej Paczki przygotowane przez darczyńców mają być przede wszystkim impulsem, który zmieni życie obdarowanych - mówi Monika Szczepanik, wolontariusz i specjalista ds. promocji Szlachetnej Paczki oraz lider Akademii Przyszłości.

  Zadaniem wolontariuszy jest odnalezienie rodzin, które są w trudnej sytuacji materialnej. Potem przeprowadzają z nimi wywiad. Kwalifikują lub nie rodziny do projektu. Zakwalifikowane rodziny wolontariusze ponownie odwiedzają, by szczegółowo poznać ich potrzeby.

  - W połowie listopada jest otwierana baza rodzin i wtedy szukamy darczyńców. Często zgłaszają się sami. Jak już mamy darczyńców, wolontariusz musi się z nim skontaktować, żeby doprecyzować paczkę. Później mamy finał. Jedziemy z darczyńcą bądź sami do rodziny. Finały są niesamowicie emocjonujące, łzy się leją, ściska w gardle - mówi Monika.

  Siostrzanym projektem Szlachetnej Paczki jest Akademia Przyszłości. Powstała, bo wolontariusze, którzy przeprowadzali wywiady z rodzinami, dostrzegli, że dzieci potrzebują nie tylko pomocy materialnej, ale przede wszystkim wyprowadzenia ich z błędnego przeświadczenia, że do niczego się nie nadają.

  Akademia w tym roku rozpoczyna swoją działalność w Radomiu. Opieką wolontariuszy-tutorów zostaną objęci wskazani przez pedagoga uczniowie PSP nr 21.

  - Wolontariusz będzie się spotykał z dzieckiem raz w tygodniu w szkole przez cały rok. Raz w miesiącu wszystkie dzieci będą miały spotkanie integracyjne. Akademia nie zmienia świata dzieci, ale uczy, jak sobie w tym świecie radzić. Dlatego taka ważna rola wolontariuszy, którzy mają być przyjaciółmi dzieci, uczyć np. odpowiadania przy tablicy, czy rozmowy z kolegami, i bardziej je otworzyć, by radzili sobie z przeciwnościami - mówi Monika.

  Do obydwu projektów potrzeba jeszcze wolontariuszy. Chętni mogą rejestrować się na stronie www.superw.pl.

  - Zachęcam do wstąpienia w szeregi Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Jest tak dużo do zrobienia, a razem możemy więcej. Ktoś, kto zostanie wolontariuszem, nie będzie tego żałował, rozwinie się i będzie miał tak naprawdę realny wpływ na lokalne środowisko - zachęca M. Szczepanik.

  Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości zainicjowało Stowarzyszenie "Wiosna" założone przez ks. Jacka Stryczka, które od kilkunastu lat inspiruje ludzi do wygrywania swojego życia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół