• facebook
 • rss
 • Dzień seniora z DJ Wiką

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 22.11.2016 15:53

  W Drzewicy spotkało się ponad 160 starszych osób z powiatu opoczyńskiego. Do aktywności zachęcała ich najstarsza didżejka w Polsce.

  Powiatowy Dzień Seniora w Drzewicy odbył się po raz pierwszy. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji osób starszych w kościele pw. św. Łukasza.

  Dalsze uroczystości odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. Wystąpił zespół dziecięcy Mali Drzewiczanie z Regionalnego Centrum Kultury i zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków.

  Głównym gościem spotkania była Wirginia Szmyt czyli DJ Wika, która jest najstarszą didżejką w Polsce, urodziła się w 1938 r. Od lat rozkręca imprezy międzypokoleniowe. Podzieliła się z seniorami swoim doświadczeniem i zachęcała do aktywnego życia. Na koniec poprowadziła zabawę.

  DJ Wika z wykształcenia jest pedagogiem. Pracowała z młodzieżą w zakładzie poprawczym. Okres zawodowy przeżyła bardzo aktywnie. Nie wyobrażała sobie, że na emeryturze będzie siedzieć bezczynnie w domu. Szukała aktywności w pracy z seniorami.

  - Zachęcam seniorów do zabawy, do radości życia, bo jest ono największym darem jakie mamy. Patrzę na życie z radością. Witam każdy dzień. Nie przepraszam, że żyję, tylko dziękuję, że żyję. Tak, jak kwiat więdnie, jak drzewo usycha, tak i człowiek kończy swój żywot. Z tym się trzeba pogodzić. Jak jesteśmy młodzi, to jesteśmy atrakcyjni. Trudno w wieku 80 lat zachować tę samą atrakcyjność, ale jest to atrakcyjność innego rodzaju i w wieku starszym można być człowiekiem zadbanym, kolorowym, uśmiechniętym, radosnym - mówi DJ Wika.

  Didżejka zachęcała też seniorów, by więcej czasu poświęcali na realizację swoich pasji i zaczęli żyć dla siebie.

  - Dziś mamy internet, komputery, komórki, trudno, żeby senior ograniczył się do okna i siedział jak ta pelargonia w doniczce. Musi wyjść na zewnątrz. Wychował dzieci, pomógł wychować wnuki, teraz może czas poświęcić dla siebie, odrobinę egoizmu się przydaje. Umiejętność życia swoim życiem, a nie swoich dzieci, znacznie ułatwi im życie i oszczędzi zdrowia, dlatego że się martwią ich problemami, swoje zostawiając na boku - mówi.

  Na koniec zaapelowała do seniorów: - Nie bójcie się żyć, bo życie jest największą wartością i to, jak żyjemy, w dużej mierze zależy od nas, od naszej odwagi, od przełamania pewnych stereotypów. Życzę wam, żebyście szli z duchem czasu, nie zatracając najwyższych wartości jaką jest miłość, rodzina, szacunek - zachęcała.

  Spotkanie zorganizowało  Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń”, które prowadzi m.in. warsztaty edukacyjne dla seniorów. Jak poinformował Dominik Niemirski, prezes zarządu, zamysłem jest, aby takie spotkania odbywały się co roku w innej gminie powiatu.

  - Powiatowy Dzień Seniora Drzewica 2016 został zorganizowany jako oddolna inicjatywa organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów na terenie powiatu opoczyńskiego. Zgromadziło się ponad 160 osób starszych i w wieku emerytalnym ze wszystkich gmin powiatu opoczyńskiego i gminy Inowłódz. Współpracujemy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy. Jesteśmy wdzięczni panu dyrektorowi i wszystkim pracownikom za pomoc - mówi Niemirski.

  Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy, przyznaje, że seniorów jest coraz więcej. - Warto tej grupie wiekowej poświęcić więcej uwagi. Stąd tego typu inicjatywa jak to spotkanie powiatowe, ale w gminie Drzewica jest wiele spotkań dedykowanych seniorom. By oferta dla nich była coraz pełniejsza, chcemy u nas utworzyć Akademię Trzeciego Wieku - powiedział burmistrz.

  W spotkaniu oprócz seniorów udział wzięli samorządowcy i parlamentarzyści.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół