• facebook
 • rss
 • No to mamy Króla!

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 23.11.2016 20:55

  Tak, z nieukrywanym sarkazmem i kpiną, ogłosił na pewnym spotkaniu towarzyskim pewien znajomy mojego kolegi.

  Ubodła go, jako człowieka oświeconego i obywatela nowoczesnej Europy i takiegoż świata, uroczystość przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana. Żyjemy przecież w świecie, gdzie tam, gdzie panuje demokracja, a szczególnie tzw. demokracja liberalna, nie ma miejsca na monarchię. Czyżby?

  Jeśli tak, to skąd tyle koron w naszym oświeconym otoczeniu?

  Oto ktoś zdobywa najwięcej bramek i zostaje... królem strzelców. Co za anachronizm i zaprzeczenie równości!

  Miss województwa, kraju i świata otrzymuje koronę. Wszyscy klaszczą. A w myśl tzw. politycznej poprawności publika powinna wyć z oburzenia.

  Jakiś himalaista trudem i wysiłkiem wielu lat zdobywa koronę Himalajów. Coś okropnego!

  I na koniec, choć przykłady można by jeszcze mnożyć, ktoś osiąga szczyt kariery. "To ukoronowanie jego starań". Co za fatalne określenie!

  Jak widać, idei królowania w naszej codzienności nie brakuje. A jeśli chodzi o współczesną Europę, to zróbmy małe podsumowanie. Na naszym kontynencie istnieje 12 monarchii - dziesięć z nich to monarchie dziedziczne, w których głowa państwa (monarcha) obejmuje rządy w drodze dziedziczenia i sprawuje je do śmierci lub abdykacji. Tylko głowa państwa Watykan jest wybierana, i to większością 2/3 głosów, liczbą, jakiej nie używa bodajże żadna z demokracji.

  Zróbmy więc finalne zestawienie. W Europie monarchiami są Królestwa: Andory, Belgii, Danii, Hiszpanii, Niderlandów, Lichtensteinu, Luksemburga, Monako, Norwegii, Szwecji, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Państwa-Miasta Watykańskiego.

  W tym kontekście zawołanie "Króluj nam, Chryste!" brzmi jak najbardziej nowocześnie i postępowo.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • gregg84
   24.11.2016 15:53
   Aaaa, więc to chodziło o wybory Mistera Universum. No to już wszystko rozumiem.
  • JAWA25
   24.11.2016 18:25
   Dzięki, ksiądz dobrodziej fachowo objaśnił, że Jezus jest kimś w rodzaju króla kurkowego. Co więcej wyjaśnił też, że Wszechmogący jest kimś w rodzaju ziemskiego monarchy co panuje a nie rządzi. A poza tym: jacy "wszyscy" klaszczą? I od kiedy jakaś tam "miss" jest "królową" i czego?
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół