• facebook
 • rss
 • Znak przynależności

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 08.12.2016 21:55

  W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 16 alumnów założyło sutanny, a 6 wyraziło gotowość przyjęcia święceń.

  W homilii bp Adam Odzimek przywołał dwie osoby - praktycznie umierającego na nowotwór alumna, który otrzymał święcenia kapłańskie na ostatnie 2 miesiące życia, i księdza z Chin, który niebawem wróci z Polski do ojczyzny i może tam spodziewać się prześladowań. W kontekście tych dwóch obrazów pytał, czy ma sens bycie kapłanem i czy wiara w dzisiejszym świecie ma przyszłość. - Cieszymy się każdym nowym powołaniem, choć zauważamy, że jest ich mniej - mówił bp Adam, pokazując, jak w biblijnych scenach smutek miesza się z radością i nadzieją. - Grzech pierworodny postawił człowieka w dramatycznej sytuacji, ale Pan Bóg dał nadzieję, zapowiadając Niewiastę i Jej Syna. Niewiasta, Maryja, mówiąc: „Oto ja, służebnica Pańska”, podjęła się zadania, które nieraz wiązało się z bólem. Ale zawsze wtedy siłą dla Niej było wracanie do źródła, do tamtego „Oto ja” - powiedział biskup, podpowiadając alumnom podobny sposób.

  - Wyglądam jak ksiądz, choć jeszcze długa droga do święceń kapłańskich, ale na razie wszystko idzie jak najlepiej - mówi Cezary Jagiełło, alumn III roku, bo to na tym etapie 6-letnich studiów i formacji klerycy otrzymują pozwolenie noszenia stroju duchownego. - To mój widzialny znak miłości i przynależności do Chrystusa i Kościoła - dodaje al. Arkadiusz Lenart.

  - Sutanna to znak, że alumni chcą przyoblec nowego człowieka, bo formacja seminaryjna prowadząca do święceń kapłańskich nie jest tylko przysposobieniem do zawodu. Ona jest przeformatowaniem serca i całego człowieka, aby był oddany sprawom Bożym na ziemi, a to wymaga takiego nowego przyobleczenia. Tak więc sutanna jest widzialnym znakiem przynależności do tej drogi, którą oni podjęli - mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD.

  Obłóczyny w radomskim seminarium odbywają się 8 grudnia. Ten dzień, uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, jest patronalnym świętem WSD w Radomiu. Tego też dnia alumni V roku wliczani są do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa. Podczas liturgii po raz pierwszy odczytane zostały publicznie ich imiona i nazwiska, a oni wyrazili gotowość przyjęcia święceń. Ich pierwszy stopień - diakonat - otrzymają na zakończenie roku akademickiego, latem 2017 roku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół