• facebook
 • rss
 • Gwiazdka na deptaku 2016

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 18.12.2016 21:04

  Na placu przed Urzędem Miejskim w Radomiu, na zaproszenie władz miasta, mieszkańcy spotkali się, aby tradycyjnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

  Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w radomskiej katedrze, której przewodniczył bp Henryk Tomasik. Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli aleją bp. Jana Chrapka przed gmach UM. W ustawionej tam szopce Rycerze Kolumba włożyli do żłóbka figurkę Dzieciątka Jezus.

  Zebranych powitał prezydent Radomia Radosław Witkowski. - Jesteśmy miastem ludzi otwartych, gotowych podejmować wielkie wyzwania, przede wszystkim ludzi, którzy chcą się razem spotykać i razem świętować. Są takie dni w roku, gdy wygaszają się spory, milkną złe emocje i złe słowa. Wtedy właśnie przypominamy sobie, co jest w życiu najważniejsze. Najważniejsze są rodzina, miłość, dobro. Te dni to okres szczególny, okres życzliwości, szczęśliwości, zgody. Takich dni państwu życzę na najbliższe święta Bożego Narodzenia i w ciągu zbliżającego się roku 2017. Życzę zdrowych, pełnych nadziei świąt Bożego Narodzenia, ale też spokoju i dobrych ludzi wokoło - mówił prezydent.

  Harcerze z Hufca ZHP Radom przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju i przekazali je włodarzowi miasta. - Światło wędruje od domu do domu, od miasta do miasta przekazywane przez odpalanie świec. W tym roku wędruje z hasłem: „Odważnie twórzmy dobro”. To światło ma pokazywać, że dobro jest w nas i mamy je odważnie pokazywać światu - powiedział Bartosz Bednarczyk, komendant Hufca ZHP Radom.

  Z kolei bp Tomasik, zanim złożył obecnym życzenia, zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy, w tym tej za naszych bliskich zmarłych. Po modlitwie i odczytaniu fragmentu Ewangelii poświęcił opłatki, którymi dzielili się obecni na tym świątecznym spotkaniu.

  - W stajence betlejemskiej realizuje się plan objawiania się Pana Boga, realizuje się plan zbawiania świata. W stajence betlejemskiej Syn Boży stał się dla nas darem. To dlatego, gdy przeżywamy Boże Narodzenie, patrzymy na Dziecię Jezus, które stało się darem i wyzwala dobro z ludzkich serc. To właśnie dlatego bierzemy do ręki biały opłatek i pragniemy obdarowywać się nawzajem życzliwością, dobrym słowem, obecnością. Proszę przyjąć od nas, duszpasterzy, najlepsze życzenia świąteczne. Dziękujemy wszystkim za troskę o drugiego człowieka. Władzom miasta, różnym instytucjom, wolontariuszom dziękujemy za przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy za ten znak troski o drugiego człowieka. Proszę przyjąć najlepsze życzenia, aby Chrystus, który jest Światłem Świata, rozpromieniał wszystkie drogi życia. Chrystus, który jest źródłem siły, dodawał odwagi, aby tworzyć dobro w ludzkich relacjach. Życzymy Bożego pokoju w sercach, w rodzinach, w ludzkich relacjach, w miejscu pracy, naszej ojczyźnie i w świecie. Życzymy Bożego błogosławieństwa, błogosławionych świąt i pełnego dobra kolejnego roku - powiedział ordynariusz.

  Biskup podziękował także za pomoc w przeżywaniu Światowych Dni Młodzieży i za dobro, którego wówczas wszyscy doświadczyli.

  Po części oficjalnej dzielono się opłatkiem, z ustawionych na placu kuchni polowych wydawano gorące posiłki. Pachniało grzybami, kapustą i barszczem. 42. Baza Lotnictwa Szkolnego również włączyła się do akcji "Gwiazdka na deptaku". Żołnierze i pracownicy wojska zorganizowali dobrowolną składkę, by przygotować bigos. Ten wydawany był w oznakowanym namiocie.

  Na scenie śpiewał zespół Gospel Radom - jak zawsze świetnie.

  A że było to spotkanie świąteczne, w rodzinnej atmosferze, świadczyła obecność na nim całych rodzin, również tych z bardzo małymi dziećmi.

    Prezydent Radosław Witkowski przyjmował indywidualne życzenia świąteczne od mieszkańców miasta
  Krystyna Piotrowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół