• facebook
 • rss
 • Olimpiadę wygrała opocznianka

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 12.01.2017 22:09

  W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu odbył się diecezjalny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. Laureaci będą reprezentować naszą diecezję w Lublinie.

  Olimpiada Teologii Katolickiej organizowana jest już 27. raz. W tym roku jej tematem jest "Orędzie Fatimskie jako znak nadziei dany przez Miłosiernego Ojca".

  - Chodzi o zapoznanie uczniów z orędziem pozostawionym przez Najświętszą Maryję Pannę podczas Jej objawień w Fatimie. 100. rocznicę tych objawień przeżywać będziemy w tym roku. Ten temat jest związany również z tym szczególnym rokiem, który minął - Rokiem Miłosierdzia. Jeszcze raz chcemy spojrzeć na Boga, który jest Ojcem Miłosiernym - wyjaśnia ks. Stanisław Piekielnik, który wraz z s. Elżbietą Gajowiak z ramienia Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej odpowiedzialny był za przebieg diecezjalnego etapu olimpiady.

  W pierwszym etapie - szkolnym - uczestniczyło 650 uczniów z 40 szkół. Do Radomia na diecezjalny finał przyjechało 62 osób. Rozwiązywały test składający się z 25 pytań.

  - Pytania były podzielone na dwie grupy - jednokrotnego wyboru i otwarte, czyli opisowe. Na pytania otwarte uczniowie udzielali obszernych odpowiedzi. Czasami pytali, czy mogą pisać dalej, choć w ramce nie mieścił im się już tekst. To znaczy, że mieli dużą wiedzę. Właściwie ta olimpiada miała nie tyle ugruntować ich wiedzę, co sprawić, że wiadomości, które zdobywają, uformują ich ducha i przygotują do spotkań w związku z rocznicą objawień fatimskich - mówi s. Gajowiak.

  Dyplomy uczestnikom i nagrody laureatom wręczali ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD, i ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

  Pierwsze miejsce zdobyła Julia Ścierska, uczennica pierwszej klasy I LO im. Stefana Żeromskiego w Opocznie. Powiedziała, że treści, z jakimi zapoznała się, przygotowując się do testu, były pouczające i dają dużo do myślenia, aby zmienić swoje postępowanie. Do udziału w olimpiadzie zachęciła ją katechetka Katarzyna Jankowska.

  - Julia była, jest i - mam nadzieję - będzie do samej III klasy bardzo otwarta, bardzo odważna i chętnie biorąca udział w różnych przedsięwzięciach w szkole. Mamy dobrą młodzież. Wystarczy hasło: „Do boju!” i już się angażują - mówi K. Jankowska.

  Katechetka przyznała, że uczniowie w zasadzie sami przygotowali się do olimpiady. - Jeśli pojawiały się pytania, to spotykaliśmy się w szkole i tam były rozwiązywane problemowe kwestie, choć było ich niewiele - mówi.

  Drugie miejsce zajęła Joanna Sodel z Zespołu Szkół nr 1 Jana Pawła II w Przysusze, trzecie - Emilia Myrta z VI LO im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

  Te trzy uczennice będą reprezentowały naszą diecezję w Lublinie na ogólnopolskim etapie OTK.

  Czwarte miejsce zajął Jakub Jędrasik z I LO im. KEN w Końskich, V - Katarzyna Zielińska z VI LO w Radomiu, VI - Karolina Kołtuniak z IV LO im. T. Chałubińskiego w Radomiu i Agata Stępień z I LO w Opocznie.

  Laureaci pierwszych 5 miejsc otrzymali indeksy na Wydział Teologii KUL.

    Uczestnicy OTK z opiekunami i organizatorami
  Marta Deka /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół