• facebook
 • rss
 • Konsekrowani są drogowskazem

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 02.02.2017 18:13

  W kościele Trójcy Przenajświętszej w Radomiu bp Henryk Tomasik przewodniczył Mszy św. w intencji osób konsekrowanych. - Życzymy wam ognia, mocy i wiatru, i wrażliwości na ten wiatr Ducha Świętego - powiedział.

  W Święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry, ojcowie i bracia zakonni z całej diecezji spotkali się w kościele Trójcy Przenajświętszej w Radomiu.

  - Dziś wspominamy to wydarzenie, kiedy Maryja z Józefem oddają Bogu tego, który do Niego należy, czyli samego Chrystusa. To jest potwierdzenie, że ta osoba jest własnością Boga. Z tej racji Jan Paweł II ustanowił to święto Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Jest to okazja do dziękczynienia za wielki dar życia konsekrowanego oraz jego niezastąpioną misję w Kościele i w świecie - mówi ks. Piotr Walkiewicz, diecezjalny referent ds. życia konsekrowanego.

  Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna modlitwa.

  Mszy św., w czasie której zakonnice i zakonnicy odnowili swoje śluby, przewodniczył bp Henryk Tomasik.

  - Dzisiaj w szczególny sposób, wpatrując się w Matkę Bożą, dziękujemy za wszystkie osoby życia konsekrowanego, które poddają się działaniu Ducha Świętego, aby to życie nabrało innego wymiaru, aby dzięki uświęceniu, konsekracji Ducha Świętego tworzyła się nowa rzeczywistość w sercu i dzięki tym osobom we wspólnocie wierzących - mówił w homilii.

  Ordynariusz podkreślił, że dziś świat potrzebuje ludzi, którzy są żywymi znakami Ewangelii, działania Chrystusa, którzy są drogowskazem i żywym dowodem tego, że można Ewangelię przyjąć bardzo dokładnie i dokładnie zrealizować rady ewangeliczne, żyć błogosławieństwami.

  - Dziękujemy Panu Bogu za wszystkie osoby życia konsekrowanego podejmujące cichą formę modlitwy i świadectwa. Dziękujemy za ten znak, który jest potrzebny światu. Fizyka pokazuje bardzo proste prawo naczyń połączonych. Jeżeli do jednego z nich dodajemy trochę płynu, podnosi się poziom we wszystkich naczyniach. Jest coś podobnego w życiu duchowym Kościoła. Jeżeli jedno serce jest bliżej Pana Boga, jeżeli w jednym sercu podnosi się poziom życia duchowego, wówczas podnosi się poziom życia duchowego w całej wspólnocie. To działanie Ducha Świętego. To Jego dar dla Kościoła - powiedział.

  Bp Tomasik podziękował osobom życia konsekrowanego za świadectwo, za ich obecność i pracę. Życzył, aby Duch Święty prowadził owocnie to dzieło konsekracji każdego serca, by w Kościele podnosił się poziom życia duchowego

  - Potrzebujemy wiatru Ducha Świętego, potrzebujemy Ducha Świętego, by podsycić ogień. On nauczył nas że wierność naszym korzeniom i przyszłości historii staje się płodna i twórcza w ciszy przed Bogiem. Osobom życia konsekrowanego życzymy ognia, i mocy, i wiatru, i wrażliwości na ten wiatr Ducha Świętego - mówił.

  S. Bożena Adach służka NMPN, referentka zgromadzeń sióstr zakonnych diecezji radomskiej mówi, że dzisiejsze święto jest dla niej umocnieniem w powołaniu, dostrzeżeniem wartości życia osób konsekrowanych i potrzeby takiego życia w Kościele. - Możemy podzielić się też doświadczeniami, ucieszyć się sobą, zobaczyć różnorodności życia zakonnego - powiedziała.

  W diecezji radomskiej jest około 400 osób konsekrowanych, w tym ponad 300 sióstr i około 80 ojców i braci zakonnych. Jest 48 domów zakonów żeńskich, 15 - domów zakonów męskich. Zakonów męskich jest 9, a żeńskich - 19, w tym jedno zgromadzenie klauzurowe.

  - Kilkanaście osób należy do instytutów świeckich, są 3 dziewice konsekrowane i 1 wdowa konsekrowana. Mamy kilkanaście kandydatek do wdowieństwa konsekrowanego, 2 kandydatki do dziewictwa konsekrowanego - wylicza ks. Walkiewicz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół