• facebook
 • rss
 • Uczniowie a biblijne kobiety

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 10.02.2017 14:42

  Rozstrzygnięty został Diecezjalny Konkurs "Biblia i ja", który w tym roku przebiegał pod hasłem "Kobieta na kartach Biblii - O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja" (Pnp 1,15).

  Po raz trzeci konkurs zorganizowało Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

  - Podjęliśmy tę inicjatywę, ponieważ była luka na rynku konkursowym jeśli chodzi o Biblię. Była ona zawsze traktowana jako źródło wiedzy typowo konkursowej, natomiast my podeszliśmy do niej w sposób nowatorski, biorąc pod uwagę chociażby 3 dyscypliny, jakie są realizowane w ramach konkursu. Po drugie dlatego, że cały czas skłaniamy się do wychowania ku wartości przez wartości, a Biblia to jedna z podstawowych Ksiąg świata, która przekazuje wartości dla każdego człowieka czy to wierzącego, czy niewierzącego. Przez ten konkurs chcemy nie tylko upowszechniać wiedzę, ale również i rozwijać zainteresowania pozalekcyjne uczniów, dlatego że mają możliwość wykazania się w trzech dyscyplinach: plastycznej, recytatorskiej i multimedialnej - wyjaśnia Dorota Szczukowska, wicedyrektor gimnazjum.

  Konkurs przebiegał pod hasłem "Kobieta na kartach Biblii - O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja". W jego przygotowanie i przebieg zaangażowanych było ponad 30 osób.

  Chcemy przedstawić wzór kobiety w oparciu o najpiękniejsze wzory kobiet na kartach Biblii. Spośród grona wielu niewiast wybraliśmy te, które najmocniej zapisały się nie tylko w historii Narodu Wybranego, ale dla nas niosą również przesłanie, jak patrzeć współcześnie na kobietę, podkreślają godność kobiety. Zarówno kobiety Starego i Nowego Testamentu, każda żyjąca w swoim środowisku w konkretnej sytuacji życiowej, miały inną rolę do spełnienia, ale jedno było wspólne przesłanie - godność człowieka, kobiety - mówi Wiesława Buczek, nauczyciel katecheta, koordynatorka konkursu.

  W. Buczek przyznaje, że takie konkursy są potrzebne.

  - W momencie, kiedy powraca się w edukacji do tematyki wychowania, trochę wcześniej pominiętej z różnych powodów, myślę że nasz projekt służy wychowaniu ku wartościom, a odkrywamy te wartości uniwersalne i nieprzemijające właśnie na kartach Biblii, która jest Księgą życia, uniwersalną dla każdego pokolenia - mówi.

  W konkursie udział wzięło ponad 100 uczniów z 11 szkół podstawowych i gimnazjalnych. Rywalizowali w trzech kategoriach - plastycznej, recytatorskiej i multimedialnej. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia. Wręczali je D. Szczukowska, ks. Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II, ks. Czesław Wawrzyńczak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza i Teresa Wesołowska, z Kuratorium Oświaty Delegatury w Radomiu.

  Ks. J. Kucharski gratulował uczestnikom i organizatorom i mówił, że temat tegorocznej edycji konkursu jest bardzo ciekawy, ponieważ bardzo aktualny.

  - Wbrew sądom, które istnieją zwłaszcza w środowiskach feministycznych, Biblia od samego początku pokazuje godność kobiety i wymiar roli i wagi kobiety w dziele zbawienia. To jest piękna rzecz, że Biblia staje się częścią naszego życia kulturowego. I myliłby się ktoś, kto chciałby przejść przez życie nie stykając się z Biblią, ponieważ Biblia to źródło dla wszystkich religii monoteistycznych, ale i wszystkich odłamów, które rodziły się w kręgu chrześcijaństwa. Dlatego też nawet dla tych, którzy nie chcieliby uznać objawienia Bożego w Biblii, ten brak w ich wiedzy myślę, że bardzo ich zubaża. Nie można po prostu żyć, nie znając tego, co stanowi fundament naszej europejskiej kultury - powiedział moderator Dzieła Biblijnego.

  Katarzyna Alberska z PSP w Jedlni Letnisku wygrała w konkursie recytatorskim w swojej kategorii wiekowej. Recytowała fragment z 2 Księgi Machabejskiej i wiersz Ewy Szelburg-Zarębiny „Pieta”.

  - Bardzo lubię recytować, nie stresowałam się. Z tego utworu wynika, że kobieta jest osobą, która najwięcej przeżywa, bo jest matką, przeżywa swoje życie i swojego dziecka – powiedziała Kasia.

  Marcelina Kurek z PG nr 3 w Radomiu zajęła I miejsce w konkursie plastycznym.

  - Mój obraz przedstawia św. Weronikę ocierającą pod krzyżem twarz Panu Jezusowi. Ta postać mnie najbardziej zaciekawiła. Powinnyśmy brać z niej wzór i tak jak ona bezinteresownie pomagać - mówi Marcelina.

  Agnieszka Kaleta z PG nr 3 zwyciężyła w multimedialnej części konkursu. Informatyka to jej pasja, a prezentacje multimedialne robi od wielu lat. Zgromadzeni na sali gimnastycznej obejrzeli przygotowaną przez nią prezentację. Odpowiedziała w niej na pytanie, jaka powinna być kobieta: Wierna i ufna Bogu jak Maryja, pokorna i pracowita jak Rut, odważna i oddana jak Weronika, gościnna i troskliwa jak Marta oraz cierpliwa i otwarta na Bożą wolę jak Rebeka.

  Patronat honorowy objęli: bp Henryk Tomasik, Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej, Mazowiecki Kurator Oświaty oraz Prezydent Miasta Radomia.

  Laureaci

  Konkurs recytatorski

  Szkoły podstawowe

  I miejsce - Katarzyna Alberska, PSP w Jedlni Letnisku; II miejsce - Zofia Tatarek, Zespół Szkół Integracyjnych im. JP2 w Radomiu; III miejsce - Julia Mężyk, PSP im. Orła Białego w
  Kończycach-Kolonii.
  Wyróżnienia: Iga Majewska - PSP nr 15 w Radomiu, Zuzanna Zięba - PSP nr 7 w Radomiu,
  Filip Kuczyński - PSP w Jedlni-Letnisku.

  Gimnazja
  I miejsce - Ernest Jarosiński, ZSI Publiczne Gimnazjum nr 14 w Radomiu; II miejsce - Kinga Frączek ZSI Publiczne Gimnazjum nr 14 w Radomiu; III miejsce - Aleksandra Adamczyk PG nr 3 im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

  Wyróżnienia: Izabela Kobyłka - PG w Jedlni Letnisku, Jakub Kierasiński - Szkoła Partnerstwa Międzynarodowego Gimnazjum Językowe z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Unii Europejskiej w Radomiu; Michał Zegarek - j.w.

  Konkurs plastyczny

  Szkoły podstawowe

  I miejsce - Maria Nalberska, Zespół Szkół Integracyjnych; II miejsce - Anna Fularska, ZSI; III miejsce - Jakub Piszczek, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowali.

  Wyróżnienia: Luiza Jabłonka - ZSI, Lena Korycka - PSP w Mazowszanach, Barbara Kupidura – PSP nr 17 w Radomiu.

  Gimnazja
  I miejsce - Marcelina Kurek, PG nr 3 im. J. Kochanowskiego w Radomiu; II miejsce -
  Daria Rochowska, ZSI w Radomiu, III miejsce - Maria Marek, PG nr 3 im. J. Kochanowskiego w Radomiu.

  Wyróżnienie: Katarzyna Bochniak j.w.

  Konkurs multimedialny

  Gimnazja
  I miejsce - Agnieszka Kaleta, PG nr 3 im. J. Kochanowskiego w Radomiu; II miejsce - Kacper Ługowski, ZSI Radom; III miejsce - Małgorzata Szafranowicz, Szkoła Partnerstwa Międzynarodowego Gimnazjum Językowe z Oddziałami Językowymi im. Unii Europejskiej w Radomiu.

  Wyróżnienia: Piotr Bąk - Zespół Szkół Ogólnokształcących Gimnazjum nr 7 w Radomiu, Kacper Śmiechowski - PG w Jedlińsku, Damian Osiński - PG nr 3 im. J. Kochanowskiego w
  Radomiu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół