• facebook
 • rss
 • Portrety niezwykłych radomian

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 22.03.2017 15:23

  Oderwać młodych od smartfonów? Żeby to zrobić, trzeba dać coś w zamian. Patent na takie działania ma VII LO w Radomiu.

  Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu zorganizowali i zaprosili na Grę Miejską „Konspiracja, sztuka, olimpijskie złoto …Portrety niezwykłych Radomian”.

  - W naszej grze młodzież odwiedza miejsca związane z historycznymi postaciami radomian, tych mniej i bardziej znanych. Wśród tych mniej znanych osób jest Elżbieta Gałecka-Jackiewiczowa, a wśród tych bardzo znanych Andrzej Wajda, który urodził się w Radomiu - mówiła Anna Kupisz, nauczyciel historii w VII LO im Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomiu.

  Ta niezwykła przygoda z historią rozpoczęła się przy pomniku ks. Romana Kotlarza, który stoi przy rondzie noszącym jego imię. W każdym z wyznaczonych punktów - było ich 9 - nauczyciele krótko informowali uczniów o historii związanej z daną postacią. Grupa dostawała też pewne zadania, które należało wykonać.

  - Celem gry jest propagowanie wiedzy o mieście, o ważnych historycznych miejscach Radomia, a przede wszystkim o radomianach, którzy swoją pracą, trudem, zasługami wpisali się w dzieje miasta i zrobili dla nas wiele. Niektórzy może krótko tu żyli i mieszkali, później opuszczali miasto i robili nawet światową karierę, jak Leszek Kołakowski czy Jacek Malczewski. Ale na przykład Helena Stadnicka pozostała w Radomiu. Całe życie poświęciła pracy z młodzieżą, ucząc tańca. Myślę, że warto o tych ludziach mówić, bo to taka nasza lokalna historia, naszej małej ojczyzny, i trzeba ją propagować wśród młodych i oderwać ich od smartfonów.

  Do gry zostały zaproszone zespoły ze szkół gimnazjalnych z Radomia i okolic.

  - W ubiegłym roku była pierwsza edycja tego niecodziennego spotkania z historią. Mieliśmy grę poświęconą miejscom pamięci II wojny światowej. Wpisaliśmy też w tę grę postać naszego patrona K.K. Baczyńskiego. W tym roku do gry zgłosiło się 6 szkół - dodaje A. Kupisz.

  Mikołaj Tuzimek z Zespołu Szkół Publicznych im. Witolda Gombrowicza we Wsoli po raz drugi brał udział w takiej grze miejskiej. - W ubiegłym roku było dość fajnie i były ciekawe nagrody. Ogólna gra też bardzo ciekawa. Dużo się nauczyłam. Liczę, że i w tym roku będzie ciekawie - powiedział.

  Razem z 8-osobową grupą uczniów z Zespołu Szkół Integracyjnych im. Jana Pawła II w Radomiu na miejsce zbiórki przyszedł Jan Przeklasa, nauczyciel historii. - Po raz drugi bierzemy udział w tej grze terenowej. Wcześniej trochę zaglądaliśmy w życiorysy sławnych radomian. Liczę, że nasi uczniowie będą o wiele bogatsi w wiedzę na ich temat po zakończeniu gry - powiedział.

  Ostatnie zadanie czekało na uczestników gry w budynku VII LO przy ul. Powstańców Śląskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół