• facebook
 • rss
 • Katolik się otworzył

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 09.04.2017 11:50

  Zmiany struktury szkolnictwa wymusiły zmiany również i w radomskim Katoliku. Dawne gimnazjum przekształcone będzie w katolicką szkołę podstawową.

  Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu przy ul. Grzybowskiej 22 to szkoła z renomę. Liceum w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia.

  W czasie, gdy młodzi ludzie stają przed wyborem nowej szkoły, placówka zorganizowała dzień otwarty i zaprosiła uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do zapoznania się ze swoją ofertą programową. Po szkole oprowadzali uczniowie, ale była też możliwość spotkania z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

  Zmiany struktury szkolnictwa wymusiły zmiany również i w Katoliku. Dawne gimnazjum przekształcone będzie w katolicką szkołę podstawową.

  - Rozpoczynamy od 7 klasy. Co zrobić, żeby uczniowie chcieli do nas przyjść, żeby zmienić szkołę i z klasy 6 przyjść do nas do 7 klasy? Proponujemy ciekawą ofertę w nauczaniu. Chcemy zrobić klasy dwujęzykowe, żeby codziennie był język angielski i język niemiecki na przemian. Chcemy zastosować coś takiego, jak jest na kursach intensywnego nauczania. Chcemy kontynuować angielski i myślę, że tu dojdziemy, tak jak to jest w klasyfikacji języków europejskich do B1. Natomiast jeśli ktoś jest na wyższym poziomie, to może i podwyższymy. Chcemy uczyć języka niemieckiego od podstaw i dojść do A2, jak również dalej przygotowywać ich do tego, żeby mogli zdawać certyfikat języka niemieckiego DSD. To darmowy certyfikat i egzaminy są przeprowadzane przez Ministerstwo Kultury Niemiec u nas w szkole - powiedział ks. Mirosław Prasek COr, dyrektor placówki, przełożony domu Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu.

  Wiadomo już, że matematyka wróciła do łask i jest na maturze. Placówka chce od wczesnych lat szkoły podstawowej dobrze przygotowywać uczniów z tego przedmiotu, dlatego tworzone będą klasy matematyczne.

  - To będzie szkoła podstawowa wyznaniowa, katolicka. Mamy kształtować całego człowieka, rozwijając go również duchowo, nie tylko intelektualnie - aby ten intelekt mógł unieść również osobowość. Dlatego jako szkoła wyznaniowa, katolicka, oparta o wartości ewangeliczne, chcemy, żeby w naszej szkole było to bardzo jednoznaczne - wartości ewangeliczne obowiązują każdego człowieka. Obowiązują katolika, który przyjmuje wiarę w Jezusa i dokonuje potem wyborów, zgodnie z wartościami ewangelicznymi. Również wiara liczy się w wyborach życiowych. Takiego chcemy ukształtować absolwenta. Jeżeli by potem został u nas jeszcze w liceum czteroletnim, to byłoby pięknie, bo będzie miał dalszą możliwość rozwoju - podkreślił ks. M. Prasek.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół