• facebook
 • rss
 • Palmowa w radomskim skansenie

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 09.04.2017 19:00

  - Rugowanie Chrystusa z przestrzeni publicznej to współczesne "Ukrzyżuj!" - mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

  Ordynariusz radomski przewodniczył Mszy św. w Muzeum Wsi Radomskiej. W homilii przypomniał, że bogata w treść liturgia Niedzieli Palmowej pokazuje, Kim jest Jezus Chrystus.

  - Ewangeliczne opisy wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy oraz Jego męki i śmierci pokazują także szereg postaw, w których możemy się jakoś odnaleźć. Niedaleko siebie bywa bowiem "Hosanna" - "Panie, zbaw nas!" i "Ukrzyżuj!". Rugowanie Chrystusa z przestrzeni publicznej to współczesne "Ukrzyżuj!" - mówił bp Tomasik, a na zakończenie przypomniał, że zbliża się 100. rocznica objawień w Fatimie.

  Zachęcał do podjęcia modlitwy anioła, którego zobaczyły dzieci fatimskie, zanim ujrzały Matkę Bożą: "Boże mój, wierzę, uwielbiam, ufam Ci i miłuję Ciebie. Przepraszam Cię za tych, którzy nie wierzą, nie uwielbiają, nie ufają Ci i Ciebie nie miłują."

  Liturgia sprawowana była w pochodzącym z 1749 r. drewnianym kościele św. Doroty, który został przeniesiony do skansenu z Wolanowa.

  Po przyjściu procesji liturgicznej przed świątynię uczestników powitała Ilona Jaroszek, dyrektor MWR. - Witam wszystkich uczestników naszej liturgii. Są wśród nas europarlamentarzyści, parlamentarzyści z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i samorządowcy. Cieszę się, że naszej liturgii w Muzeum Wsi Radomskiej przewodniczy bp Henryk Tomasik. Dzięki transmisji w TVP Polonia łączymy się z naszymi rodakami w kraju i rozsianymi po całym świecie.

  Z bp. Tomasikiem Eucharystię koncerebrowali ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor seminarium i ks. Mirosław Kszczot, proboszcz parafii Bożego Miłosierdzia, na terenie której znajduje się skansen.

  Oprawę liturgiczną przygotowało Wyższe Seminarium Duchowne pod opieką ks. Tomasza Herca, wykładowcy liturgiki i sekretarza ordynariusza. Chór klerycki wykonał pasję wg św. Mateusza. Zespół przygotował i poprowadził ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca śpiewu i muzyki kościelnej.

  Po zakończonej liturgii procesja z poświęconymi palmami przeszła z kościoła na pola skansenu. Tutaj zostały one zatknięte w narożnikach pola. To stary zwyczaj, który miał zapewnić obfite plony i chronić przed nieszczęściami. Pola poświęcił bp Tomasik.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół