Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Klejnoty przyrodnicze naszego regionu

Zatrzymali na fotografiach piękne puszczańskie krajobrazy i zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Dział Przyrody w Muzeum Im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na wystawę wielkoformatowych zdjęć - „Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej”.

Fotografie umieszczone na ekspozycji zostały wykonane z okazji 25-lecia Kozienickiego Parku Krajobrazowego. - Wystawa powstała dzięki inicjatywie KPK. Składa się na nią 75 fotogramów znanych i uznanych fotografików, jak Sławomir Wąsik, Robert Jelonkiewicz, Robert Dróżdż, Maciej Rębiś, Wojciech Kuchta oraz nieżyjący już, jeden z najlepszych polskich fotografów przyrody, Artur Tabor - mówił podczas otwarcia wystawy Marek Słupek, kierownik Działu Przyrody.

Wystawa opisuje Puszczę Kozienicką, jeden z klejnotów przyrodniczych naszego regonu, miejsce wyjątkowe i jeden z większych kompleksów leśnych na Mazowszu leżący w widłach pradolin rzek Wisły i Radomki. Ze względu na cenne drzewostany, ciekawą florę i faunę w 1983 roku utworzono tu Kozienicki Park Krajobrazowy, który od 2010 roku wchodzi w skład Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Obszar Kozienickiego Parku to ponad 60 tys. ha z otuliną. Chroniony jest nie tylko ze względu na wartości przyrodnicze ale również ze względu na wartości historyczne, kulturowe oraz walory krajobrazowe. Występują tu m.in. unikatowe w skali kraju zwierzęta, jak popielice, bocian czarny, orlik krzykliwy.

Beata Waluś, kierownik KPK, podkreśliła, że tego typu działania, jak organizowanie wystaw i zdobywanie zdjęć są świetnym sposobem na dokumentowanie aktualnego stanu przyrody. Wielu miejsc, które na tych zdjęciach widać, za kilka lat już nie zobaczymy.

Wystawę w radomskim muzeum można oglądać do końca września.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło leśników.   Na otwarciu wystawy nie zabrakło leśników.
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy