• facebook
 • rss
 • Święci Hiacynta i Franciszek Marto na Janiszpolu

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 14.05.2017 10:11

  - Zostali kanonizowani, bo przyjęli misje przekazane im przez Pana Boga - mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

  W Radomiu ośrodek kultu Matki Bożej Fatimskiej znajduje się w parafii pw. Św. Pawła Apostoła w Radomiu przy ul. Piotra Skargi w dzielnicy Janiszpol.

  Jego początki sięgają 1986 roku, gdy do Portugalii udała się diecezjalna pielgrzymka kapłanów i świeckich. Wtedy do parafii przywieziono figurę Matki Bożej. Od 2004 roku, w jednej z kaplic, znajdują się relikwie dzieci, którym ukazała się w Fatimie Matka Boża - Hiacynty i Franciszka Marto.

  Dlatego też w Radomiu główne obchody z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie odbywały się w parafii na Janiszpolu. Świątynię wypełnili parafianie i goście, którzy przyjechali z Radomia i okolic.

  - Analizując całe orędzie Fatimy, możemy powiedzieć, że Matka Najświętsza wzywa nas do pokuty i gorliwej modlitwy, zwłaszcza różańcowej, zadośćuczynienia za własne grzechy i innych ludzi. Wzywa nas przede wszystkim do modlitwy za dusze w czyśćcu cierpiące, zachęca do życia Eucharystycznego, do osiągnięcia osobistej świętości. Posłuszni temu wezwaniu gromadzimy się dzisiaj na wspólnej modlitwie w łączności z papieżem Franciszkiem w 100. rocznicę Jej objawień oraz w 30. rocznicę nabożeństw fatimskich w tym miejscu. Ośrodek kultu MB Fatimskiej w tej parafii założył ks. prał. Wiesław Taraska, który również budował ten kościół - powiedział ks. kan. Jerzy Szpytma, proboszcz parafii na Janiszpolu.

  Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Obecny na uroczystościach był również bp Piotr Turzyński i ks. prał. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu. Podczas Eucharystii modliło się wielu kapłanów wśród nich ks. W. Taraska, proboszcz parafii pw. MB Miłosierdzia w Radomiu.

  Bp Tomasik w homilii przypomniał to, co wydarzyło się w Fatimie 100 lat temu. Mówił także o cudach, jakie miały miejsce za wstawiennictwem Hiacynty i Franciszka Marto.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół