• facebook
 • rss
 • Z niezapominajką w tle

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 15.05.2017 12:57

  - Nasza przyroda staje się coraz piękniejsza, mamy różnorakie gatunki roślin i zwierząt. Takiego ich mnóstwa nie ma nigdzie w Europie - powiedział Marek Szary, wicedyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

  Święto Polskiej Niezapominajki zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio". Był piewcą małych ojczyzn, życia z poszanowaniem natury, a przy tym wielkim przyjacielem lasów i leśników. Zawsze przypominał, jak wielkim darem możemy się cieszyć - ogólnodostępnymi, pięknymi i pełnymi przyrodniczego bogactwa lasami. W pamięci osób, z którymi obcował, zapisał się jako osoba wyjątkowa. Wszystko, co robił, nacechowane było wyjątkową rzetelnością, uczciwością i pozbawione jakiegokolwiek koniunkturalizmu. Te cechy zjednywały mu sympatię i serca zarówno słuchaczy, jak i leśników.

  Za nami XVI edycja Święta Polskiej Niezapominajki, na które tradycyjnie zaprosiły Lasy Państwowe do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom. Świętowanie rozpoczęło się od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona ośrodka - A. Zalewskiego.

  - To święto ku czci polskiej przyrody. Chcemy poprzez nie pokazać, że mamy najpiękniejszą w Europie przyrodę, a jej symbolem jest taki malutki kwiatuszek - niezapominajka. Poprzez to święto chcemy edukować, pokazywać, że ochrona przyrody to coś, co warto robić. Warto zakochać się w polskiej przyrodzie i warto ją szanować oraz chronić. My w inny sposób niż niektóre organizacje ekologiczne chronimy tę przyrodę. Robimy to przez jej użytkowanie. Dzięki temu nasza przyroda staje się coraz piękniejsza, mamy różnorakie gatunki roślin i zwierząt. Takiego ich mnóstwa nie ma nigdzie w Europie. Człowiek od zarania żył w symbiozie z przyrodą i chcemy pokazać również dzieciom i młodzieży, że ta symbioza jest możliwa i jest bardzo korzystna dla ogólnego rozwoju człowieka, nie tylko tego rozwoju fizycznego, ale również psychicznego - powiedział M. Szary.

  Na tych, którzy przyjęli zaproszenie na ten wiosenny piknik, czekały nie tylko atrakcje na scenie, ale też rajdy rowerowe, nordic walking, edukacja leśna. Pogoda dopisywała i odwiedzających ośrodek było bardzo dużo. Święto Polskiej Niezapominajki zakończył występ gwiazdy - zespołu Oddział Zamknięty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół