• facebook
 • rss
 • Punkt rehabilitacji dla dzieci

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 01.06.2017 10:50

  Został otwarty w Radomiu przy ul. Reja. Opiekuje się nim Zgromadzenie Synów Niepokalanego Poczęcia.

  Zakonnicy przybyli do Radomia 15 lat temu na zaproszenie bp. Jana Chrapka. To była trzecia próba zakorzeniania tego zgromadzenia w Polsce. Zdaje się, że tym razem będzie skuteczna i owocna. Synowie Niepokalanego Poczęcia otworzyli w centrum miasta Poradnię Rehabilitacji dla Dzieci im. ks. Władysława Basiaka.

  Patron placówki to pierwszy Polak, który był członkiem tego zgromadzenia, a ono powstało, by nieść fachową opiekę dla chorych dzieci.

  - Nasz założyciel ojciec Alojzy Maria Monti rozwijał opiekę nad chorymi oraz wspomagał edukację dzieci i młodzieży, którzy pochodzili z ubogich rodzin. Dzisiaj otwieramy dzieło skierowane do chorych dzieci. Jego patronem będzie o. Władysław Basiak, pierwszy Polak, który był w naszym zgromadzeniu. W okresie międzywojennym zakonnik prowadził sierociniec w Polsce. Po II wojnie światowej musiał wrócić do Włoch, gdzie umarł, bo działalność zgromadzenia w Polsce była bardzo utrudniona przez system komunistyczny – mówił o. Michele Perniola, przełożony generalny Zgromadzenia Synów Niepokalanego Poczęcia, który z Włoch przyjechał do Radomia na otwarcie placówki.

  - Jest dużo tego typu poradni dla dorosłych, ale mało dla dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć taką poradnię. To wszystko wpisuje się w apostolstwo szpitalne i edukacyjne, które są głównymi filarami działalności duszpasterskiej naszego zgromadzenia - mówi ks. Christogonus Nnaemeka Uche, dyrektor poradni, członek zgromadzenia, od 10 lat pracujący duszpastersko w Polsce.

  Poradnia Rehabilitacji dla Dzieci mieści się przy Reja 28. W początkowym okresie działalności będzie świadczyła usługi płatne. Fundacja Montiana Polonia, która założyła dzieło, stara się także o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, który umożliwi bezpłatne korzystanie z placówki.

  Punkt rehabilitacji poświęcił ks. Edward Poniewierski, kanclerz kurii. Obecni byli m.in. Radosław Witkowski, prezydent miasta, wiceprezydent Jerzy Zawodnik i Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół