• facebook
 • rss
 • Zdrowie związane z ekologią

  Marta Deka Marta Deka

  dodane 02.06.2017 16:27

  W Parku im. T. Kościuszki w Radomiu dziś jeszcze do godz. 18 można uzyskać porady dotyczące zdrowia, zamienić odpadki na kwiatki, a nawet wygrać rower i sprzęt RTV.

  Piknik proekologiczny i prozdrowotny organizują Urząd Miejski, PPUH "Radkom" i Stowarzyszenie "Środowisko Inicjatywa". - Zdrowie bardzo zależy od ekologicznego stylu życia. Dlatego wspólnie po raz 7. organizujemy ten piknik. Warto pamiętać, że medycyna naprawcza ma niecałe 20 proc. wpływu na to, jak się czujemy, jakiego wieku dożywamy i w jakim stanie zdrowia jesteśmy. Styl życia, który stanowi ogromną część tzw. tortu zdrowotnego, jest najważniejszy. To, czy uprawiamy jakiś sport, czy w ogóle się ruszamy, czy pamiętamy o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz chronimy środowisko, wpływa na nasze zdrowie - mówi Lucyna Wiśniewska, powiatowy inspektor sanitarny, prezes Stowarzyszenia "Środowisko Inicjatywa", która reprezentuje współorganizatorów części zdrowotnej pikniku.

  Piknik poświęcony jest profilaktyce zdrowia psychicznego, ponieważ rok 2017 został przez Światową Organizację Zdrowia ogłoszony Rokiem Depresji. - Bardzo wiele osób i w Polsce, i na świecie choruje na depresję, niezależnie od wieku, bo i u dzieci choroba się zdarza, u osób młodych, dorosłych i starszych, niezależnie od statusu społecznego, od wykonywanej pracy. Stąd w tym roku zaprosiliśmy do udziału lekarzy i terapeutę psychologa z Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego - wyjaśnia L. Wiśniewska.

  Można skorzystać też z porad neurologa, kardiologa. Oblegane jest stoisko pielęgniarek, które badają poziom cukru we krwi i mierzą ciśnienie. Państwowa Inspekcja Pracy udziela porad dotyczących bezpieczeństwa pracy, uprawnień dla pracowników. Są Państwowa Inspekcja Sanitarna, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna z pracownikami z kilku sekcji. Są szkoła medyczna, stacja pogotowia ratunkowego, którego pracownicy uczą udzielania pierwszej pomocy. Poradami służą przedstawiciele Stowarzyszenia Amazonek "Dana" i Klubu Zdrowego Stylu Życia.

  Na ekobazarze można zostawić rzeczy nam już niepotrzebne lub wymienić je na inne. Na obrzeżach parku ustawione są kontenery, w których zbierane są elektrośmieci, surowce wtórne i inne odpady. Można za nie otrzymać sadzonki kwiatów. Do wygrania są rowery i sprzęt RTV. W pikniku biorą udział uczniowie poprzebierani w ekologiczne stroje, którzy występują w muszli koncertowej. Są też pokazy mody ekologicznej. Wiele atrakcji przygotowano dla dzieci - są dmuchana zjeżdżalnia, kącik majsterkowicza, wielkie mydlane bańki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół