• facebook
 • rss
 • Aby ludzie pamiętali

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 03.07.2017 22:44

  - Chcemy dziękować za modlących się przy Matce Miłosierdzia w Wilnie i u nas, za Jej wstawiennictwo, za otrzymane łaski - mówił ks. prał. Jerzy Karbownik.

  W roku 1997 Matka Boża Ostrobramska została ogłoszona patronką Skarżyska. 2 lutego 2004 r. o 18.00 w skarżyskim sanktuarium MB Ostrobramskiej ogłoszono dekret Stolicy Apostolskiej zezwalający na koronację obrazu Matki Bożej Miłosierdzia. Ukoronował go 2 lipca 2005 r. kard. Henryk Gulbinowicz.

  Mszę św. dziękczynną z okazji 12. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku sprawowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, i bp Henryk Tomasik. - Dziś mija również 90. rocznica koronacji Matki Bożej w Wilnie - przypomniał ks. Karbownik, kustosz sanktuarium. - Chcemy dziękować za modlących się przy Matce Miłosierdzia w Wilnie i u nas, za Jej wstawiennictwo, za otrzymane łaski. Zbieramy się tu, by dziękować za ludzi, którzy przyczynili się do powstania tego sanktuarium. Z wdzięcznością wspominamy śp. bp. Edwarda Materskiego, ojca tego sanktuarium. Chcemy szczególnie podziękować śp. abp. Zygmuntowi Zimowskiemu za jego modlitwę i troskę, za jego starania o to sanktuarium, które zaowocowało koronacją na prawach papieskich. Przed Mszą św. została odsłonięta i poświęcona tablica pamięci abp. Zimowskiego. Pragniemy, aby pokolenia pamiętały o modlitwie wdzięczności za arcybiskupa - powiedział kustosz.

  - Poprzez tę tablicę wspominamy niezwykłą posługę duszpasterską śp. abp. Zimowskiego. Tak, jak mówi apostoł, w życiu i śmierci należymy do Pana. Dlatego dziękujemy za dar jego obecności i za jego miłość pasterską. Chcemy przez tę tablicę przypomnieć jego zasługi, niech przykład jego życia zachęci nas do lepszego oddawania czci Tobie i bardziej sumiennego wykonywania naszych obowiązków względem Boga, Kościoła i ojczyzny. Matko Miłosierdzia, módl się za nami - mówił abp Depo.

  W homilii arcybiskup wspomniał, że koronacja miała miejsce 1 lipca 2005 r., trzy miesiące od przejścia z życia do życia Jana Pawła II. W czasie tamtej uroczystości prosiliśmy dla niego o dar rychłej beatyfikacji. Dziś, przeżywając kolejną rocznicę koronacji, dziękujemy Bogu za dar jego kanonizacji. - Zechciejmy tak bardo osobiście i głębiej niż zwykle wtulić się w miłosierne ramiona Matki. Co prawda, skrzyżowane na sercu w tym obrazie, ale zawsze wyciągnięte w stronę każdego dziecka - zachęcał metropolita.

  W czasie Mszy św. bp Tomasik ogłosił nominację dla ks. Karbownika na dziekana dekanatu skarżyskiego. Zastąpił on na tym stanowisku ks. kan. Mariana Mężyka, który przechodzi na emeryturę.

  Uroczystość była także okazją do powitania w parafii sióstr kapucynek. Od 1 lipca siostry przyszły służyć i pracować w sanktuarium MB Ostrobramskiej. Do tej pory przez 25 lat posługiwały tu siostry karmelitanki. - Jest to, jak uważam, zasługa Matki Bożej. Wiele sióstr odeszło z naszej diecezji, brakuje powołań, a siostry przyszły tu do pracy. Dziękuję. Witamy was bardzo serdecznie i życzymy, abyście tutaj długie lata przeżyły i służyły Matce Bożej i tym wszystkim, którzy tutaj są - powiedział kustosz.

    Bp Henryk Tomasik wręcza nominację na dziekana dekanatu skarżyskiego ks. prał. Jerzemu Karbownikowi
  ks. Stanisław Piekielnik

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół