• facebook
 • rss
 • Rok temu zmarł abp Zygmunt Zimowski

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 12.07.2017 22:00

  W katedrze bp Henryk Tomasik przewodniczył Eucharystii i modlitwie przy grobie trzeciego biskupa radomskiego.

  - Dziś Panu Bogu dziękujemy za pracę duszpasterską i za różne obszary aktywności śp. abp. Zimowskiego. W modlitwie błagalnej prosimy dla niego o dar pełni życia w niebie, by spotkał Tego, który powiedział: "Ja jestem drogą, prawdą i życiem" - mówił w homilii bp Tomasik.

  Ordynariusz radomski przewodniczył w radomskiej katedrze Mszy św. w intencji zmarłego rok temu abp. Zimowskiego, w latach 2002-2009 pasterza diecezji radomskiej, a potem przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie.

  Zatrzymując się na przesłaniu czytań mszalnych, bp Tomasik zwrócił uwagę na to, że słowa św. Pawła z Listu do Rzymian: "Nikt nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie" odnoszą się najpierw do Pana Jezusa. - On to zrealizował w sposób pełny i doskonały, a jednocześnie stał się wzorem takiej postawy dla wszystkich uczniów - mówił bp Tomasik. A potem, zatrzymując się na wysłuchanym fragmencie Janowej Ewangelii - eucharystycznej mowie Chrystusa, nazwał ją mową pokazującą pewien styl życia, który jest proegzystencją, czyli byciem i życiem dla innych. - Taki był Pan Jezus i tego oczekuje od swoich uczniów. Każdy z nas, od momentu chrztu, jest zaproszony do tego, by nie pozwolić utracić dla Boga nikogo, kto może od Niego odejść. I to jest zadanie, które szczególnie staje przed duszpasterzami. Właśnie w taką misję zatroskania o innych wszedł śp. abp Zimowski - powiedział jego następca na stolicy biskupiej w Radomiu.

  W Mszy św. razem z gronem księży i wiernych modlili się członkowie rodziny zmarłego arcybiskupa. - Wyrażam wdzięczność wszystkim za uczestnictwo w tej modlitwie. Bardzo dziękuję za obecność członkom rodziny księdza arcybiskupa i to podziękowanie składam na ręce jego siostry - zakończył bp Tomasik.

  Wśród koncelebrujących był ks. Arkadiusz Zawistowski, z ramienia Konferencji Episkopatu Polski krajowy duszpasterz służby zdrowia. - Spotykałem abp. Zimowskiego wielokrotnie. Został w mojej pamięci jako człowiek zawsze otwarty i życzliwy, szczególnie dla Polaków. Gdy w Watykanie wchodziliśmy do jego biura, zawsze był żywo zainteresowany tym, jak wygląda sytuacja w służbie zdrowia w Polsce. W lutym tego roku w Watykanie została opublikowana "Nowa karta pracowników służby zdrowia". Jej promocja w Polsce odbędzie się 8 września. Ten dokument powstał z inicjatywy abp. Zimowskiego. To owoc jego pracy, który go przypomina i upamiętnia - powiedział ks. Zawistowski.

  Sylwetkę abp. Zimowskiego przypomnieliśmy, zapraszając na Mszę św. z okazji rocznicy śmierci - tutaj.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół