• facebook
 • rss
 • Nie jedź, luby!

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 18.07.2017 21:30

  Młodzieżowy Zespół Ludowy "Guzowianki" zaprezentował swój kolejny teledysk. Tym razem to hołd dla ofiar II wojny światowej z gminy Orońsko.

  Działają od 4 lat. U początku było to ognisko muzyczne, ale z czasem grupa przekształciła się w zespół, do którego należą dzieci oraz młodzież gimnazjalna i licealna. Guzowianki po raz pierwszy dały o sobie znać teledyskiem, na którym na ludowo zaprezentowały hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni’. Potem pojawiły się kolejne teledyski, już autorskie - „Pod zielonym dębem”, pastorałka „Dla Malusieńkiego” oraz kołysanka „Lulianka”.

  Liderką zespołu jest Wioleta Fijałkowska, a Guzowiankom przygrywa Kapela Jacka Bursy, bracia Wiolety Fijałkowskiej na skrzypcach i bębenku oraz Jacek Stanik na kontrabasie.

  Tekst najnowszego utworu „Nie jedź, luby” napisał Marek Mioduszewski, który dowiedział się, że mąż Wiolety Fijałkowskiej, autorki muzyki, pracował często za granicą. Na pomysł, by wątek tęsknoty i rozłąki połączyć z wojennymi losami wpadł Rafał Sadowski z PR Studio, które zespołowi przygotowuje i realizuje teledyski. W efekcie powstał klip, który oddaje hołd ofiarom II wojny światowej z gminy Orońsko. W scenach przenoszących widza w czasy wojny wystąpili członkowie Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Iłży.

  Promocja i pierwsza projekcja teledysku odbyła się w Szkole Podstawowej w Guzowie, gdzie gości i fanów Guzowianek przywitała Beata Bursa, dyrektor placówki. Wśród uczestników byli Włodzimierz Górlicki, starosta powiatu szydłowieckiego, oraz władze gminy Orońsko na czele z wójtem Henrykiem Nosowskim. Obaj zgodnie stwierdzili, że zespół Guzowianki to muzyczny produkt promocyjny gminy Orońsko.

  - Takie zespoły folklorystyczne kojarzą się przeważnie z zespołami zacnych pań w wieku średnim i młodzi ludzie rzadko się w nie angażują. Jesteście dobrym, doskonałym przykładem, że można osiągnąć sukces również w takiej kategorii - powiedział W. Górlicki, a H. Nosowski zadeklarował: - Promujecie naszą gminę. Jesteście przykładem, jak fantastycznie wypada połączenie muzyki ludowej z młodością i to mnie bardzo cieszy. Zawsze będę mówił, że w naszej gminie jest tak wspaniały zespół. Jeśli znajdziecie się w potrzebie, dołożymy się do waszych potrzeb.

  Teledysk „Nie jedź, miły” został nagrany w kilku miejscowościach gminy Orońsko - w Guzowie, Chronowie, Orońsku, Łaziskach, Chałupkach Łaziskich, Bąkowie i Chlewiskach. Oprócz grupy rekonstrukcyjnej z Iłży w teledysku wystąpili: Wiktoria Kowalczyk, Michał Ankiewicz, Marcelina Wrona, Great Pleasure III, Anna Podolecka, Koran, Julia Różalska, Oliwier Fijałkowski, Grzegorz Woźniak, Bogdan Wiązowski, Marek Mioduszewski, Magdalena Orawiec-Glińska, Kacper Lis, Mateusz Kot, Wiktor Madejski, Sebastian Pluta, Krystyna Bursa, Guzowianki i Kapela Bursów.

  Wszystkie projekty Guzowianek mogły być zrealizowane dzięki wsparciu rodziców, dyrekcji PSP w Guzowie, wójta gminy Orońsko, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz wielu ludzi dobrej woli.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół