• facebook
 • rss
 • Obchody Święta Wojska Polskiego w Radomiu

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 12.08.2017 13:29

  - Modlimy się dzisiaj za naszą ojczyznę i w intencji naszych żołnierzy. Dziękujemy za ich troskę o wspólnotę Kościoła, ojczyzny, świata. Wspólnotę naturalną, którą jest rodzina i ojczyzna - powiedział bp Henryk Tomasik.

  Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbywały się w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego na Sadkowie. Od rana można było m.in. zwiedzać sale tradycji, była prezentacja samolotów PZL 130 orlik i M-28 bryza oraz specjalistycznych samochodów do utrzymania w czystości pasa startowego.

  Po koncercie pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu grupy Wiarusy rozpoczęła się Msza św. polowa pod przewodnictwem bp. Tomasika. - Modlimy się dzisiaj za naszą ojczyznę i w intencji naszych żołnierzy. Dziękujemy za ich troskę o wspólnotę Kościoła, ojczyzny, świata. Wspólnotę naturalną, którą jest rodzina i ojczyzna. Dziękujemy za wielki wysiłek włożony w troskę o pokój - mówił biskup.

  W homilii przypomniał, że sprawiedliwość jest warunkiem prawidłowych ludzkich relacji. Polscy żołnierze, znani ze swojej odwagi, bronią też sprawiedliwości. - Patrząc na naszą historię, dostrzegamy ich heroizm, poświęcenie, odzwierciedlają się najwspanialsze cechy etosu rycerskiego - odwaga, wierność, dbałość. Etos rycerski także wymagał rycerskości i szacunku wobec kobiet. Zawsze cenione były odwaga, wierność. I to jest dziełem polskiego żołnierza. Dzisiaj obejmujemy myślą tych, którzy oddawali życie, często młode życie, za ojczyznę, i modlimy się o siłę potrzebną dla żołnierzy, aby Bóg błogosławił im w trosce o pokój, rodzinę, ojczyznę - powiedział.

  Z okazji Święta Wojska Polskiego, w dowód uznania za szczególne zasługi oraz osobiste zaangażowanie na rzecz rozwoju jednostki, kapituła odznaki pamiątkowej 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego przyznała to wyróżnienie bp. Henrykowi. Odznaczenie wręczył dowódca 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk dyplomowany pilot Jan Skowroń.

  Po Eucharystii odbył się uroczysty apel. Głos zabrał m.in. płk Skowroń. Przypomniał, że Święto Wojska Polskiego to również święto wszystkich Polaków, a wojsko to wspólnota, do której należymy przez pamięć o naszej historii.

  Podczas uroczystości tradycyjnie wręczono nagrody i odznaczenia. Na koniec miał miejsce przelot samolotów bryza i pokaz zespołu akrobacyjnego "Orlik".

  W obchodach, obok żołnierzy, udział wzięli parlamentarzyści, władze miasta i duchowieństwo.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół