• facebook
 • rss
 • Wojciech Kilar - wspomnienia i wielki koncert

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 12.09.2017 19:45

  W Radomiu odbędzie się dwudniowa odsłona Festiwalu "Mazowsze w Koronie".

  Organizatorzy zapraszają na wieczór wspomnień o Wojciechu Kilarze, zmarłym w 2013 r. pianiście, wielkim kompozytorze muzyki poważnej i filmowej oraz na koncert jego wielkich dzieł.

  Festiwal "Mazowsze w Koronie" rozpoczął swą artystyczną wędrówkę w 2001 r. w Makowie Mazowieckim. Od tamtej pory zrealizowano 13 edycji projektu. Na szlaku festiwalu znalazły się m.in. świątynie w Pułtusku, Czerwińsku nad Wisłą, Sierpcu, a na terenie diecezji radomskiej - w Szydłowcu i Magnuszewie.

  14 września festiwal po raz pierwszy zawita do Radomia. Najpierw o 18.00 w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia" odbędzie się 149. wieczór muzyczny projektu.

  - Nakreślimy w jego trakcie sylwetkę Wojciecha Kilara, światowej sławy polskiego kompozytora. Zostaną zaprezentowane jego utwory kameralne. Wystąpią: Maria Lewicka - flet, Magdalena Schabowska - sopran, Agnieszka Kopacka - fortepian. Gościem wieczoru będzie Barbara Gruszka-Zych - poetka, dziennikarka "Gościa Niedzielnego", autorka książki "Wojciech Kilar. Takie piękne życie". Spotkanie poprowadzi Adam Rozlach z Polskiego Radia - informują organizatorzy.

  15 września o 19.00, w katedrze odbędzie się koncert "Wojciech Kilar - Wielkie dzieła". W programie znajdą się trzy wielkie dzieła kompozytora: kantata "Angelus" na sopran, chór mieszany i orkiestrę, dedykowana Barbarze Kilar, żonie kompozytora, "Exodus" na chór mieszany i orkiestrę, dedykowany reżyserowi Krzysztofowi Zanussiemu oraz poemat symfoniczny "Krzesany", dedykowany Filharmonii Narodowej w Warszawie.

  - Miło nam podkreślić fakt, że będzie to pierwszy w historii Radomia występ Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej w prawie 200-osobowym składzie pod batutą Jakuba Chrenowicza i pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego - podkreślają organizatorzy. Razem z chórem i orkiestrą wystąpi: Magdalena Chabowska - sopran. Koncert poprowadzi Adam Rozlach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół