• facebook
 • rss
 • Obudźmy ducha służby

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 03.10.2017 15:45

  W dniach 6-8 października w Radomiu odbędzie się X Ogólnopolska Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego.

  Tegorocznej konferencji przyświeca hasło „Idźcie i głoście - w posłudze hospicyjnej”. Obrady odbędą się w Wyższej Szkole Biznesu im. bp Jana Chrapka (Radom ul. Kolejowa 22), a zaprasza radomskie Hospicjum Królowej Apostołów.

  - Nasza jubileuszowa X Konferencja Wolontariatu Hospicyjnego ma za zadanie obudzić w Polakach ducha służby chorym, ich rodzinom i osieroconym - podkreśla ks. Marek Kujawski SAC, duszpasterz Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Posługa hospicyjnych wolontariuszy prowadzona przez nasze Hospicjum obejmuje te trzy kategorie potrzebujących naszych bliźnich, jest spełniana przez 24h i 7 dni w tygodniu, także w święta - dodaje.

  Zaproszenie na radomską konferencję kierowane jest do wszystkich, do tych już zaangażowanych w posługę na zasadzie wolontariatu, jak również do tych, którzy pragną zaangażować się w bezinteresowną służbę na rzecz drugiego człowieka. Do hospicyjnego wolontariatu należeć może każdy, kto ma wolę służby i pragnie ją pełnić z miłością - tłumaczy ks. Kujawski.

  Wśród wykładowców i prelegentów będą specjaliści wielu dziedzin wiedzy, nauki i życia hospicyjnego w tym: lekarze, pielęgniarki, bibliści, teolodzy, psycholodzy, psychoonkolodzy, pedagodzy.

  Zorganizowanie ogólnopolskiej konferencji sposobem gospodarczym przez wolontariuszy to duże przedsięwzięcie. Jest to ogromne wyzwanie dla liczącej około 50 osób wspólnoty Hospicjum Królowej Apostołów wolontariuszy medycznych i niemedycznych, zważywszy, na fakt, że w tym czasie nie opuszczają oni swoich kilkudziesięciu podopiecznych przebywających w swoich domach w Radomiu i pięciu okolicznych powiatach.

  Organizatorzy proszą o wsparcie dzieła modlitwą, o przekazywanie informacji o nim, a także, o w miarę możliwości wsparcie finansowe. - Nie posiadamy specjalnych funduszy ani państwowych, ani samorządowych skierowanych na ten cel. Liczymy jedynie na dary serca - zaznacza ks. Kujawski.

  - Zmieniają się czasy, powstają nowe idee, zmienia się mentalność społeczeństwa i jego priorytety. Nie zmienia się los człowieka ciągle znaczony cierpieniem i bólem. Rozwój w wielu dziedzinach życia jest ogromny, a nawet szalony. Jednak człowiek tym bardziej dziś, w pędzie tego świata, jest narażony na samotność,
  na chorowanie i odchodzenie z tej ziemi w opuszczeniu i zapomnieniu. Tym ludziom potrzeba bliźnich, potrzeba przyjaciół właśnie w tym czasie, właśnie w tych trudnych chwilach kończenia życia i żegnania się z tym światem - podkreśla ks. Kujawski.

  Kapłan zwraca uwagę, że wspólnot żyjących duchem idei hospicyjnej głoszonej na początku lat 80 przez ks. Eugeniusza, jest w Polsce już tylko kilkanaście. Sytuacja wolontariatu hospicyjnego jest porównywalna do ogólnej sytuacji materialnej, moralnej, duchowej polskiej rodziny i polskich obywateli i polskiego Kościoła - ocenia ks. Kujawski. Poprzez naszą konferencję chcemy na nowo zasiać ideę bezinteresownego wolontariatu hospicyjnego, by przywracać człowieczeństwo ludziom cierpiącym - podkreśla.

  Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.

  W komitecie honorowym są: abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, bp Stefan Regmunt, opiekun hospicjów z ramienia KEP, bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej, Zdzisław Spiera, wojewoda mazowiecki, Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego i Radosław Witkowski, prezydent Miasta Radomia.

  Konferencja rozpocznie się w piątek, 6 października o 18.00, a zakończy w niedzielę 8 października o 13.30. Szczegółowy program tutaj.

    Obrady odbędą się w Wyższej Szkole Biznesu im. bp Jana Chrapka (Radom ul. Kolejowa 22)
  ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół