• facebook
 • rss
 • Wychowawca wolnych ludzi

  Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

  dodane 08.10.2017 16:29

  - Panu Bogu dziękujemy za tego człowieka i tę posługę - powiedział bp Henryk Tomasik.

  W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu została otwarta wystawa multimedialna o ks. Franciszku Blachnickim, założycielu Ruchu Światło–Życie - „Wychowawca wolnych ludzi”. Wydarzenie to rozpoczęło Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu.

  Otwarcie wystawy poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu w seminaryjnej kaplicy. Modlitwie przewodniczył ks. Grzegorz Lipiec. Następnie wszyscy przeszli do Auli im. św. Jana Pawła II, gdzie prał. Abert Warso, historyk Kościoła, pracownik Kongregacji Nauki Wiary, wprowadził zebranych w historię i osobowość sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Jak mówił, ks. Blachnicki jest często stawiany obok prymasa Wyszyńskiego i Jana Pawła II, w szeregu osób, które miały największy wpływ na dzieje Polski i na dzieje Kościoła w Polsce na przełomie XX i XXI wieku.

  Przedstawiając sylwetkę założyciela Ruchu Światło-Życie powiedział: - Ponoć mówił długo i monotonnie, co niekiedy mogło męczyć. Pociągała zaś głębia, logika wywodu, a nade wszystko świadectwo.

  Pierwszą oazę na terenie naszej diecezji zorganizowano w 1971 roku. Była to oaza chłopców w Dąbrówce. Zachowała się kronika prowadzona podczas tej oazy. Ks. Warso pokazał ją zebranym. Wykład był wprowadzenie do wernisażu wystawy „Wychowawca wolnych ludzi”, a jak zaznaczył prelegent nawiązując do tytułu wystawy, zawsze w centrum duszpasterskiego zatroskania ks. Blachnickiego był człowiek, przed którym założyciel oazy roztaczał wizje dążenia do wolności - tej wewnętrznej i tej zewnętrznej. Ks. Blachnicki był więźniem obydwu systemów totalitarnych XX wieku. W więzieniach doświadczył nawrócenia. Mimo zewnętrznego zniewolenia więzami totalitaryzmu on był wolny i stał się wychowawcą ludzi wolnych.

  O wystawie opowiedział też jej inicjator ks. Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło–Życie. Wystawa jest pokazywana w miastach związanych z działalnością ks. Blachnickiego.

  Organizatorzy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej „Cultura Porta Fidei” - Radom 2017 to: Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum oraz Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół