• facebook
 • rss
 • Ratują nekropolię, teraz mają siędzibę

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 02.11.2017 19:55

  Dawny zabytkowy budynek kancelarii cmentarza rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu po gruntownym remoncie znalazł nowe przeznaczenie.

  Bez wątpienia cieszy się Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, który właśnie w budynku będzie miał swoją siedzibę. Wolontariusze zakończyli właśnie 33. zbiórkę na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.

  - Komitet pracuje społecznie i nieodpłatnie dla tego miejsca. I my, jako zarządcy cmentarza, wspomagamy ich. Teraz w wyremontowanej starej kancelarii komitet ma swą siedzibę. Tu wolontariusze będą mogli pracować w dobrych warunkach, gromadzić dokumentację, po prostu być u siebie - mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza.

  - Budynek został gruntownie wyremontowany. Były iniekcje, położono izolacje poziome i pionowe, jest nowa elewacja, odwodnienie i wyremontowany dach. Oczywiście remont objął także całe wnętrze budynku - mówi ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii pw. św. Wacława na Starym Mieście, gospodarz nekropolii.

  - Nie było to łatwe, bo korzystając z najnowszych, dostępnych dziś technologii, chcieliśmy zachować - także wewnątrz - pierwotny wygląd i klimat budynku. Ale myślę, że się udało - dodaje ks. Zamaria.

  W odnowionym budynku, oprócz siedziby komitetu, znajdzie się miejsce na digitalizację dokumentacji dotyczącej nekropolii, pomieszczenia gospodarcze, centralna monitoringu cmentarza i publiczna toaleta, bardzo potrzebna na tak dużym obiekcie przy wejściu od strony ul. Limanowskiego.

  Remont, który kosztował prawie 800 tys. zł, w połowie został sfinansowany ze środków własnych, druga połowa została pozyskana z funduszy unijnych.

  Stara kancelaria została wpisana jako jeden z czterech obiektów kościelnych w projekt renowacyjny. Oprócz niej dawny blask odzyskują: kościół pw. NSJ na radomskich Glinicach (ta parafia realizuje projekt), dawny klasztor Sióstr Benedyktynek w Radomiu i kaplica w Chotczy Dolnej, która po remoncie będzie mogła być znów użytkowana.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół