• facebook
 • rss
 • Po raz siódmy pobiegli dla Niepodległej

  jk

  dodane 13.11.2017 12:12

  Około 100 biegaczy stanęło na starcie VII Międzypokoleniowej Sztafety Niepodległości, która rozpoczęła się w Kowali przed pomnikiem lotników Żwirki i Wigury.

  Imprezę otworzyli Tadeusz Osiński, wójt gminy Kowala, i ks. Piotr Borciuch, proboszcz miejscowej parafii pw. św. Wojciecha. Obecni byli także Dariusz Bulski, zastępca wójta, Alina Szczęśniak, sekretarz gminy, oraz Małgorzata Konieczna, dyrektor PSP w Kowali.

  Na starcie zgromadziło się około 100 biegaczy. Byli wśród nich członkowie Klubu Seniora, wolontariusze ze szkół i Gminnego Centrum Wolontariatu, nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum, zawodnicy Judo Kowala oraz innych klubów sportowych, strażacy, grupa mieszkańców z Trablic o nazwie Drużyna ks. Kotlarza oraz inni mieszkańcy gminy, którzy udziałem w tym biegu chcieli uczcić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Trasa wiodła przez Kowalę, Rożki, Augustów, Ludwinów do Trablic. Podzielna została na 7 etapów. Na pierwszym przystanku - przy pomniku powstańców styczniowych 1963 roku - po zapaleniu symbolicznego znicza pamięci ustawiono tablicę ze słowem z cytatu uzupełnianego przez uczestników sztafety od 7 lat kolejnymi tablicami. Po przekazaniu symbolicznego serduszka kolejnej grupie biegacze udali się do Rożek, pod pomnik ku czci Polaków powieszonych przez hitlerowców 12 października 1942 r. Tam czekali na nich przedstawiciele PSP z Młodocina Mniejszego z dyrektor Małgorzatą Tomczyk. Wspólnie złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie uczestnicy sztafety przez Augustów, Ludwinów dobiegli do Przystanku Historia IPN w Izbie Pamięci ks. Romana Kotlarza w Pelagowie-Trablicach, gdzie czekały na nich gorący posiłek, występy artystyczne zespołu z Młodzieżowego Domu Kultury w Radomiu oraz... upominki, ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i IPN.

  Tegoroczna Sztafeta Niepodległości została zorganizowana we współpracy z Urzędem Gminy w Kowali, Stowarzyszeniem Wspierania Rozwoju Gminy Kowala, Centrum Wolontariatu przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali. Imprezę wsparł IPN Delegatura w Radomiu. Poczęstunek dla uczestników sponsorowały piekarnie z gminy Kowala oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Kowali. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy Oddziału Gminnego Związku OSP w Kowali oraz policjanci Komedy Miejskiej Policji w Radomiu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół