• facebook
 • rss
 • Zasłoń mnie sobą

  ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

  dodane 08.12.2017 16:00

  Obłóczyny i włączenie do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

  Uroczystość Niepokalanego Poczęcia jest świętem patronackim radomskiego domu studiów i formacji do kapłaństwa. W tym dniu alumni III roku otrzymują pozwolenie noszenia stroju duchownego, a alumni V roku zostają włączeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu (kapłaństwa).

  - Słyszeliśmy dziś w pierwszym czytaniu opis dialogu Pana Boga z Adamem i Ewą po grzechu pierworodnym. Pobrzmiewa w reakcji pierwszych rodziców pokusa upadłego anioła, by nie ufać Panu Bogu. I usłyszeliśmy we fragmencie Ewangelii słowa Matki Bożej: „Oto ja, służebnica Pańska”, słowa pełnego zaufania. Zapytajmy siebie, która z tych postaw jest nam bliższa. Pomyślcie, drodzy alumni, którą z tych postaw chcecie wcielać w życie - mówił w homilii bp Piotr Turzyński, który przewodniczył Mszy św. i ceremoniom obłóczyn oraz przyjęcia alumnów do grona kandydatów.

  Wspominał także swój niedawny pobyt na Ukrainie, gdzie w parafii Rudki głosił rekolekcje: - Ci ludzie przez długie lata nie mogli publicznie wyznawać swojej wiary, mimo że wcześniej Rudki były maryjnym sanktuarium. Ale zachowali wiarę i zapamiętali pieśń, którą śpiewali w domach, a teraz znów śpiewają ją w kościele. Gdy zasłaniany jest obraz Matki Bożej, rozlega się pieśń: "Maryjo, gdy chowasz się za zasłoną, zasłoń mnie sobą". To piękna prośba o Jej opiekę, a dla obłóczonych, by w stroju duchownym widzieli taką opiekuńczą zasłonę.

  Od dziś sutanny nosi 4 alumnów przygotowujących się do święceń jako przyszli księża diecezjalni. Piąty kleryk, należący do radomskiej kongregacji księży filipinów, ubierze strój duchowny w kościele MB Królowej Świata w Radomiu. Grono kandydatów do święceń liczy 9 alumnów, przyszłych księży diecezjalnych i dwóch ze wspólnoty Braci Chrystusa Cierpiącego w Kałkowie.

  - Ubranie sutanny to w czasie formacji seminaryjnej najbardziej widoczny moment. Kleryk od tej pory w stroju duchownym staje się widocznym znakiem drogi, jaką obrał. Życzę alumnom III roku, a wśród nich Kacprowi, alumnowi z parafii, gdzie jestem proboszczem, wierności wyborowi do końca - życzył ks. kan. Stanisław Sikorski z parafii Chrystusa Nauczyciela w Radomiu (osiedle Planty).

  - Kandydatura jest mniej widocznym krokiem do kapłaństwa, ale jest krokiem bardzo ważnym. Oto w czasie liturgii zostają publicznie wezwani po imieniu i nazwisku oraz wobec wspólnoty Kościoła deklarują swoją gotowość przyjęcia święceń - wyjaśnia rektor ks. prał. Jarosław Wojtkun.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół